Valilerin bakan ziyaretleri meclis gündeminde

Valilerin bakan ziyaretleri meclis gündeminde

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından farklı tarihlerde göreve getirilen valilerin, AK Parti il başkan ve başkan yardımcılarıyla beraber gerçekleştirdiği bakan ziyaretler, gündem oldu.

CHP'li Seyit Torun, durumun "demokrasilerde kabul edilemeyecek bir şey" olduğunu söylerken "Devlette partizanlık kabul edilemez" dedi. HKP’li Tacettin Çolak ise"“Ülkemiz parti devletine dönüştürüldü" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 11 Mayıs 2022’de 20 ilin valisi değiştirilmiş, 9 ilin valisi ise merkeze çekilmişti. Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre, Teftiş Kurulu Başkanı Turan Ergün Uşak Valiliği’ne, Sivas Valisi Salih Ayhan Şanlıurfa Valiliği’ne, Kâğıthane Kaymakamı Mustafa Koç Niğde Valiliği’ne atanmıştı. Atanan valilerin göreve geldikleri andan itibaren yaptıkları gündeme geldi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; valiler, atandıkları illerin AK Parti il örgütü yöneticileriyle birlikte çeşitli bakanlıkları ve bakanları ziyaret etti. Valilerin ziyaretlerine muhalefet partilerinden ise kimse davet edilmedi.

Parti devletinin fotoğrafı olarak yorumlanan ziyaretlerden öne çıkanlar şu şekilde:

UŞAK: 31 Mayıs’ta Uşak Valisi Turan Ergün, AK Partili Uşak Milletvekilleri; Mehmet Altay, İsmail Güneş, AK Partili Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın ve AK Parti Uşak İl Başkanı Fahrettin Tuğrul ile birlikte İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u ziyaret etti.

ŞANLIURFA: 27 Haziran’da Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’i ziyaret etti. 5 Temmuz’da ise Vali Ayhan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret etti. Ziyarete AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri; Zemzem Gülender Açanal, Mehmet Kasım Gülpınar, İbrahim Halil Yıldız, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı’nın yanı sıra Şanlıurfa’da bulunan kurum ve kuruluşların temsilcileri de katıldı.

NİĞDE: 26 Temmuz’da Niğde Valisi Mustafa Koç, AK Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin, AK Parti Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde İl Genel Meclisi Başkanı Nusret Teksin ve AK Parti Niğde İl Başkanı Ömer Kılıç ile birlikte İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’yi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Ertuğrul Soysal’ı ziyaret etti.

 

KIRIKKALE: 2 Ağustos’ta Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, AK Partili Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ve AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nu ziyaret etti.

KARABÜK: 3 Ağustos’ta Karabük Valisi Fuat Gürel, Karabük Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hasan Öztürk, AK Parti Karabük milletvekilleri; Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, AK Partili Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, AK Parti Karabük İl Başkanı İsmail Altınöz, AK Parti Karabük il başkan yardımcıları Ferhat Salt ve Begüm Cefakar Karakaya ile birlikte Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u ziyaret etti.

'Demokrasilerde kabul edilemeyecek bir durum'
CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, söz konusu ziyaretleri değerlendirdi.

“Siyasi iktidar son 20 yılda, ülkemizde derin yaralar açmıştır” diyen Torun şu ifadeleri kullandı:

“İktidarın kötü yönetimi nedeniyle ekonomiden dış politikaya, tarımdan eğitime kadar neredeyse her kritik alan bir sorunlar yumağı haline gelmiştir. Ancak iktidarın yarattığı çok önemli bir sorun da devletin yapısını, devletin ciddiyetini tahrip etmesidir. Yani devletin temsilcisi olan valilerin, sadece bir siyasi partinin il başkanları ve il başkan yardımcılarıyla bir araya gelmesi, toplantılar yapması, kararlar alması demokrasilerde kabul edilemeyecek bir durumdur.”

'Devlette partizanlık kabul edilemez'
CHP’li belediye başkanlarının valiler, kaymakamlar tarafından düzenlenen toplantılara davet edilmediğini belirten Torun, “AKP'li il, ilçe başkanlarının, belediye başkanlarının her toplantıda bulunduğunu görüyoruz. Devlette partizanlık kabul edilemez. Bu tutum ayrıştırıcı ötekileştirici bir tutumdur. Yapılan bu sorunlu işler, devleti partileştirme çabasıdır” dedi.

Torun açıklamasının devamında, “Başarılı olamayacaklar. İktidara geldiğimizde bu anlayışı da kısa sürede değiştireceğiz. Ülkemizin tamamını kucaklayan, hiçbir vatandaşımızı ve onun siyasi tercihlerini ötekileştirmeyen bir yapıyı hep birlikte kuracağız” diye konuştu.

'Ülkemizin parti devletine dönüştürüldüğünün çok kötü bir örneği'
HKP Genel Sekreter Yardımcısı Tacettin Çolak, “Valiler, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tarafından, atansa da bulunduğu ilde iktidar partisini değil devleti temsil eden kamu görevlileridir” diyerek şöyle konuştu:

“Valiler aynı zamanda ilde tüm bakanlıklar adına görev yürütürler. Dolayısıyla valilerin bakanlarla görüşmek için iktidar partisinin milletvekillerine, il başkanlarına aracılık yaptırmaları, ülkemizin parti devletine dönüştürüldüğünün çok kötü bir örneğidir. AKP, maalesef bütün kurumlarda liyakati ortadan kaldırdı. Liyakatsiz insanlar biat eder, yasadan hukuktan çok kendisini oraya getirenin buyruklarını dinler. Bu, ülkenin getirildiği içler acısı duruma yeni bir örnektir.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika