Van'da 10 metre karla mücadele

Van'da 10 metre karla mücadele

Van'ın Gürpınar ilçesinde 3 bin rakımlı 3 mezra yolu, Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekiplerinin 1 ay süren çalışmasıyla ulaşıma açıldı.

Kışın çığlardan dolayı kapanan ve kar kütlelerinin yer yer 10 metreyi bulduğu mezra yollarında, iş makineleriyle kar tünelleri açılıp ilerleme sağlandı.

van1.jpg

Gürpınar ilçesi Sıcaksu Mahallesi'nin çığ nedeniyle kapanan Tüzek, Çarlık ve Yeşildere mezra yollarının açılması için Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri çalışma başlattı.
van2.jpg

Ekipler, 3 bin rakımlı mezra yolarını açmak için mücadele etti. 3 iş makinesiyle süren çalışmada Van'a 115, Gürpınar'a ise 90 kilometre uzaklıktaki 3 mezra yolu kar tünelleriyle açıldı.
van2.jpgİş makinesi operatörü Fatih Kuşman, iş makineleriyle kardan tüneller açıp ilerlediklerini belirterek, "Bu mezralarda kalan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Kış aylarında burası birkaç defa ulaşıma açıldı.
van4.jpgvan5.jpgAncak yoğun tipi ve çığ nedeniyle tekrar ulaşıma kapandı. 1 aydan fazladır burada zorlu bir çalışma yürütüyoruz.
van6.jpg
Sıcaksu Mahallesi'ne bağlı 3 mezra bu güzergahta yer alıyor. Son mezramız olan Tüzek Mezra yolunu da açtık. Burası kardan dolayı kapalı olan son mezramızdı. Burada kar kalınlığı 8 ile 10 metre civarındadır" dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem