Van'da sel felaketi: 24 saat geçti kimse bizi sormadı, biz insan değil miyiz?

Van'da sel felaketi: 24 saat geçti kimse bizi sormadı, biz insan değil miyiz?

Van’ın Başkale, Gürpınar, Saray ve Özalp ilçelerinde sel meydana geldi. Selin üzerinden 24 saatten fazla zaman geçti. Selden etkilenenler "24 saatten fazla geçti kimse bizi sormadı. Biz insan değil miyiz? Neden ayrımcılık yapıyorlar?" diye isyan etti.

Van’ın Başkale, Gürpınar, Saray ve Özalp ilçelerinde etkili olan sağanak yağış, sele neden oldu. Selin üzerinden 24 saatten fazla zaman geçti. Şimdiye kadar binden fazla havyan öldü, binlerce dönüm tarla da zarar gördü. Çiftçilere ait ot bağları sele kapılırken, birçok ahır ise yıkıldı. Selin etkili olduğu Başkale ilçesinin 13 mahallesinde maddi zarar meydana geldi. Mahallelere ulaşımı sağlayan karayolu çökerken, çok sayıda hayvan ise sele kapılarak öldü. Kavurgalı, Gedikbaşı ve İkizdeğirmen mahallelerinde yaşayan yurttaşlar, zararlarının acilen karşılanmasını istedi. 

"Biz insan değil miyiz? Neden ayrımcılık yapıyorlar?"

Yeni Yaşam Gazetesi'nde yer alan habere göre; Gedikbaşı Mahallesi’nde yaşayan Ferit Aytekin, sel ve doğal afet nedeninin yıllar önce mahallelerine yapılan taş ocağı olduğunu belirterek, duruma isyan etti.

Aytekin şu ifadeleri kullandı:

Mahallede yıllardır kazılan bir taş ocağı var. Kazı nedeniyle büyük bir gölet oluşmuş durumda. Yağış sonrası gölet duvarının yıkılması nedeniyle mahallemiz büyük bir zarar gördü. Bu konuda birçok dilekçe verdim ama 3 yıldır işimiz halledilmedi. Taş ocağı için ‘yapmayın’ dedik ama dinletemedik. Taş ocağı yapıldıktan sonra da hiçbir önlem alınmadı. Kaymakamlık, Valilik ve birçok kuruma başvurduk ama bizim can ve mal güvenliğimizi sağlamadılar. Sorumlular hakkında şikayette bulunacağım. Sadece benim 110 koyun ve evim gitti. Çocuklarımın psikolojisi bozuldu. 24 saattir kimse bizi sormadı. İnsan değil miyiz? Neden ayrımcılık yapıyorlar?

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem