Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan: 3 büyük ülkeyle sözleşme imzalayacağız

Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan: 3 büyük ülkeyle sözleşme imzalayacağız

Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan: 3 büyük ü... Türkiye Varlık Fonu (TVF) Başkanı Mehmet Bostan, TVF’ye dünyanın her yerinden yatırımcı ilgisi ile karşılaştıklarını ve üç ülke fonu ile niyet anlaşması imzalamak üzere olduklarını söyledi. TVF’nin çalışmaları...

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Başkanı Mehmet Bostan, TVF’ye dünyanın her yerinden yatırımcı ilgisi ile karşılaştıklarını ve üç ülke fonu ile niyet anlaşması imzalamak üzere olduklarını söyledi. TVF’nin çalışmaları ve önümüzdeki dönem hedefleri ile açıklama yapan Bostan, şu anda TVF’nin strateji planı üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Planı tamamlayarak Bakanlar Kurulumuza takdim edeceğiz'' dedi. Fon’a dünyanın her tarafından ciddi bir ilgi olduğunu belirten Bostan “Çok davet alıyoruz. New York ve Londra gibi dünyanın önde gelen finans merkezlerinde yoğun ilgi görüyoruz. Özellikle yatırım bankaları kapımızı çok çalıyor'' dedi.

ORTAKLIK PEŞİNDEYİZ

Bostan “Türkiye’nin menfaatlerine katkı sağlayacak iş modelleri, ortaklıklar peşindeyiz. Çok talep var. Ama seçici olmak istiyoruz'' dedi. Diğer yandan yürütülen çalışmalar sonunda üç fon ile sözleşme imzalamaya hazırlandıklarını belirten Bostan “Şu anda halihazırda üç ülke fonu ile iyi niyet sözleşmesi imzalamak üzereyiz “ diye konuştu. Bostan, TVF olarak birinci önceliklerinin Türkiye’ye yatırım çekmek olduğunu, ancak başka ülkelerle yapılan iş birliği çerçevesinde zaman içinde farklı ülkelerde de yatırım yapılabileceğini ifade etti. Bostan, çok güçlü bir risk yönetim kurgusu üzerinde çalıştıklarını vurgulayarak “Dünyanın önde gelen danışmanlık şirketleri ile birlikte dünyadaki en iyi örnekleri dikkate alarak çalışma modeli ve süreçlerini analiz ediyoruz. Bunlar uluslararası kredibilite açısından en önemli konular'' diye konuştu.

Öncelikli amaçlarının kamu varlıklarında değer artışı sağlayarak büyümeye katkı sağlamak olduğunu ifade eden Bostan, stratejik önem arz eden şirketlerin gelişmesine katkıda bulunulması, Türkiye’ye daha fazla yatırım çekilmesi, sermaye piyasalarının büyütülmesinin de hedefler arasında olduğunu söyledi. Özellikle Türkiye’deki sermaye piyasalarının derinliğinin artırılmasına büyük önem verdiklerini vurgulayan 

Bostan “Çok ciddi bir varlık bazına sahip olduğumuz için buradan çok farklı ürünler çıkabileceğini düşünüyoruz. İslami finansman konusunda da çalışmalar yapacağız'' dedi. 

ÜÇ MODEL GÜNDEMDE

Dünyadaki modeller incelendiğinde TVF’nin yönetimi ile ilgili olarak üç farklı yöntemin öne çıktığını belirten Bostan “Bir tanesi finansal yatırımcı modeli. Bu daha çok portföy odaklı bir yönetim tarzı, hissedarlık prensipleri çerçevesinde daha çok yönetim kurulu üyesi atama gibi mesafeli bir yaklaşım sergileniyor'' dedi.  Bostan “İkinci yönetim tarzı, stratejik yatırımcı ki bizim daha çok uygulamayı düşündüğümüz prensip bu. Stratejik ve uzun dönemli sermayedarlık gündemine odaklanılması. Şirketin stratejik gündemleri ve değer katma inisiyatiflerine ilişkin bağımsız bir bakış açısı geliştireceğiz, onlara yol gösterme gibi bir yöntemimiz olacak'' diye konuştu. Bostan, üçüncü yaklaşımın ise yakından yönetim olduğunu belirterek “Bu, daha çok operasyonel olarak işin içinde bulunmayı gerektiren bir tarz. Bunu pek düşünmüyoruz ama gözardı da etmiyoruz'' dedi.

SANTİAGO PRENSİPLERİ’Nİ KABUL ETTİK

TVF’nin ilkelerine ilişkin olarak Bostan, beş ilkeye vurgu yaparak, şunları söyledi: “Bunlardan ilki profesyonel yönetim. Dünyaca kabul görmüş profesyonel yönetim ilkeleri baz alınacak. İkincisi şeffaflık. Fon operasyonlarının raporlanması ve portföy şirketleriyle olan etkileşim süreçleri tam bir şeffaflık içerisinde, belirlenen yönetişim ilkeleri çerçevesinde yapılacak.'' Şeffaflığa çok önem vereceklerini belirten Bostan, bağımsız denetim, hesap verilebilirlik, net yatırım politikaları gibi 24 ilkeyi içeren ve bu alanda genel kabul gören Santiago Prensipleri’ni kabul ettiklerini kaydetti. “Bir diğer önem verdiğimiz ilke performans odaklılık. TVF, her türlü yatırım aktivitesini ve portföyündeki şirketlerin yönetiminde risk-getiri beklentisinin karşılanmasını öncelikli hedef olarak alacak'' diyen Bostan, bir diğer önemli ilkenin de sürdürülebilirlik olacağını söyledi. Bostan “Beşinci ilkemiz risk yönetimi ve hesap verebilirlik'' dedi.

5 YILLIK PLAN HAZIRLANIYOR

Bostan “Biz öne çıkan temalar olarak yakından yönetim, dinamik portföy yönetimi, uzun vadeli getiriye odaklanmak istiyoruz. Kurumsal yönetişim standartlarını getirmek istiyoruz'' diye konuştu. Beş yıllık plan kapsamında her kurum için bir çalışma yapacaklarını, ilk 12 ayda plan teşhis, hedef belirleme, planlama ve varlık transferlerinin olacağını vurgulayan Bostan, “Sonraki 12 ayda yeniden yapılanma, sonrası 24-60 ayda katma değerin üretilmesi ve izlenmesi olacak'' dedi. Bostan, TVF’nin sektördeki diğer oyuncular için de yeni iş olanakları oluşturacağını ifade etti.

"Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan: 3 büyük ülkeyle sözleşme imzalayacağız" haberi, 25 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 25 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Ekonomi kategorisi altında bulunan Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan: 3 büyük ülkeyle sözleşme imzalayacağız haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan: 3 büyük ülkeyle sözleşme imzalayacağız 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Ekonomi konusunda 16 Haziran 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 14:54 Datça'da evlerin arasında yangın paniği hakimdi
 2. 14:51 Ukrayna Barış Konferansı 2. gününde gerçekleşiyor
 3. 14:48 O İllerde Denize Girmek Yasaklandı!
 4. 14:48 Adana’da tam tamına 196 acemi kasap kendini kesti
 5. 14:43 Boğanın boynuzundan son anda kurtuldu. Son dakika!
 6. 14:40 Filenin Sultanları, Brezilya'ya mağlup oldu zirve kaybedildi
 7. 14:38 Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Sarkozy: 'Erken seçim kararı büyük bir risk' dedi!
 8. 14:33 Atatürk Anıtı'na baltalı saldırı: 2 gözaltı var
 9. 14:29 Erzurum’da kaçan kurbanlık iki kişiyi yaraladı! Kaçan kurbanlık sonunda yakalandı!
 10. 14:24 Kayseri'de kurban kesmeye giderken kaza yaptı
 11. 14:10 Yatırımcılar çok şaşıracak! Altında dalgalanma sürüyor: İşte 16 Haziran altın tutarları
 12. 14:10 Bu yatırım araçlarına parasını yatıranlar kazandı
 13. 14:10 Erdoğan'dan Bahçeli'ye Bayram Telefonu Açtı
 14. 14:09 Demirtaş 'Bunu bin kere anlattım' sözleri ile tepki gösterdi
 15. 14:05 Avrupa Şampiyonası’nda 24 milli eskrimci yer alacak
 16. 14:05 Ünlü Oyuncudan İlk Buluşma İtirafı: Küvetimde Kaka Gördüm!
 17. 13:59 Kurban Bayramı’nda manzara değişmedi, ’firari kurbanlıklar’ sahillerine çok zor anlar yaşattı
 18. 13:54 Wanda Nara'nın Yatak Odası Pozu
 19. 13:39 Fatih Altaylı: Türkiye soyuluyor!
 20. 13:37 Oğlunu Öldüren Baba Jandarma Gelene Kadar Araçtan İnmedi
Ekonomi Haberleri