Varufakis’ten Macron’a destek çağrısı

Varufakis’ten Macron’a destek çağrısı

İki sene önce SYRIZA’nın Aleksis Çipras’ıyla birlikte Yunanistan’ı kurtaracağı müjdelenen ve bir müddet sonra kabineden istifa eden Maliye Bakanı Yanis Varufakis,  Le Monde gazetesinde kaleme aldığı yazıda önümüzdeki...

İki sene önce SYRIZA’nın Aleksis Çipras’ıyla birlikte Yunanistan’ı kurtaracağı müjdelenen ve bir müddet sonra kabineden istifa eden Maliye Bakanı Yanis Varufakis,  Le Monde gazetesinde kaleme aldığı yazıda önümüzdeki pazar günü ikinci turu gerçekleşecek olan Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde neoliberal politikaları savunan Emmanuel Macron için destek çağrısını yineledi.

Sol'da yer alan habere göre, Fransa’da geçtiğimiz hafta ilk turu gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde faşist Ulusal Cephe’nin adayı Marine Le Pen’le yarışacak olan liberal Emmanuel Macron’a  destek mesajları devam ediyor. Kabineye girmeden önce ve sonrasında Avrupa basınının yoğun ilgisine mazhar olan ve Yunanistan ekonomisini kurtarıcısı olacağı ilan edilen ''marksist’ ekonomist Yanis Varufakis, Le Monde’da bugün (2 Mayıs 2017) yer alan yazısında, ''Marine Le Pen’in cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasını engelleyebilecekken bunu yapmamış olan kimi Avrupalı ilericilerin arasında olmayı reddediyorum’ dedi.

2015 Ocak-Temmuz döneminde maliye bakanlığı görevini yürüten Varufakis, yazısında o dönem mevkidaşı olan Emmanuel Macron’u Almanya başbakanı Angela Merkel’le yapılan pazarlıklarda  yaptığı aracılık ve Merkel’e göre aldığı göreceli ılımlı pozisyon için takdir ediyor.  Varufakis yazısını ''Le Pen’i yenmeniz için size yardım etmek için tam desteğimle seferber olacağım ve eğer cumhurbaşkanı olarak zaten yürürlükte olan ve başarısız olan neoliberal politikaları sürdürmeye devam ederseniz ilerleyen günlerdeki Nuit debout’lara hükümetinize karşı çıkmak için aynı şevkle katılacağım’ diyerek sonlandırıyor. Macron’un Cumhurbaşkanı Hollande’ın kabinesinde ekonomi bakanlığını sürdürdüğü dönemde, Fransız parlamentosunun teamüllerini de delerek geçirilen iş yasasına karşı 2016 Mart’ından itibaren Fransa’nin bir çok kentinde geceleri meydanlarında nöbet tutularak sürdürülen sokak eylemleri Nuit Debout (Gece Ayakta) olarak adlandırılmıştı.

Macron’un Le Pen’le birlikte ikinci tura kaldığı 23 Nisan akşamı resmi sonuçlar açıklanmadan Fransa cumhurbaşkanı François Hollande, Sosyalist Parti’nin adayı Benoit Hamon, merkez sağdaki Cumhuriyetçiler’in adayı Fransa eski başbakanı François Fillon ve sosyal demokrat nitelikteki Fransız Komünist Partisi’nin genel sekreteri Pierre Laurent Macron’a desteklerini açıklamışlardı.

''France Insoumise’ (Başkaldıran/Boyun Eğmeyen Fransa) hareketi çatısı altında seçimlere giren, yüzde 20’ye yakın oy alarak dördüncü sırada yer alan Jean Luc Melenchon ise Macron’a oy çağrısı yerine, Le Pen’e oy vermeyeceğini açıklamıştı. Varoufakis’in yazısında  ''Marine Le Pen’in cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasını engelleyebilecekken bunu yapmamış olan kimi Avrupa’lı ilericiler’ derken isim belirtmeden Melenchon’a ve başında olduğu harekete gönderme yaptığı anlaşılıyor.

Fransa’da devrimci bir çok parti ve oluşum ise ''Ne Le Pen ne Macron’ çizgisini savunuyor sorunun ''burjuva demokrasisi ve faşizm’ arasında olmadığını belirterek ne faşist ne de piyasacı politikaları savunanlara oy verilmemesi, geçersiz ya da beyaz(boş) oy kullanılması için çağrı yapıyor. 

Dünya