Vatan Partisi'nden Bodrum'da 'Hayır' çağrısı

Vatan Partisi'nden Bodrum'da 'Hayır' çağrısı

Vatan Partisi Bodrum İlçe Başkanı Arif Arı, Turgutreis Mahallesi'ndeki İmge Restoran'da düzenlenen toplantıdaki konuşmasında 'evet' ya da 'hayır' oyu vereceklerin vatanın bütünlüğünden yana ve teröre karşı olduklarını belirtip,...

Vatan Partisi Bodrum İlçe Başkanı Arif Arı, Turgutreis Mahallesi'ndeki İmge Restoran'da düzenlenen toplantıdaki konuşmasında 'evet' ya da 'hayır' oyu vereceklerin vatanın bütünlüğünden yana ve teröre karşı olduklarını belirtip, "Bu nedenle halk oylamasındaki mücadeleyi yurttaşlarımız arasındaki tercih farkları arasında mücadele olarak göreceğiz ve çalışmalarımızı bu yönde yürüteceğiz. Milletin saflarındaki dostluğun ve kardeşliğin bozulmasına izin vermeyeceğiz. Başkanlık huzur getirmez. Başkanlık ekonomiye çözüm getirmez. Başkanlık birlik getirmez. Başkanlık sistemiyle, güçlü hükümet kurulmaz. Birlik ve huzur istiyoruz. Bu nedenle başkanlık sistemine hayır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin, fermanlarla yönetim getirdiğini belirtern Arı, "Cumhurbaşkanına, kanun hükmünde kararnamelerle yasama yetkisi veriliyor. Böylece iki ayrı yasama organı yaratılıyor. Bugünkü anayasamıza göre, Hükümet, kanun hükmünde kararname çıkarmak için Meclisten yetki alır ve yetkisi sınırlıdır. Ya da OHAL'de o amaç ve süreyle sınırlı kanun hükmünde kararname çıkarılabilir. Başkanlık sistemi, konuyla ve zamanla sınırlı kanun hükmünde kararname yerine Cumhurbaşkanına yasa yapma yetkisi veriyor. Böylece meclisin yetkisi gasp ediliyor. Meclisin karşısına ikinci bir yasama organı dikiliyor ve sonu gelmez kargaşalıklara yol açılıyor. Cumhurbaşkanlığı Sistemi, fermanlarla yönetim getiriyor. Cumhurbaşkanına bir yerde padişahlık yetkisi veriliyor. Güçlü hükümet, yetkileri tırpanlanan değil, güçlü bir meclisle kurulur. Oysa başkanlık sistemi, iktidarın tabanını daralttığı için, Meclisi de Hükümeti de hatta Cumhurbaşkanını da zayıflatıyor. Cumhurbaşkanlığı Sistemi, daha yasalaşmadan milleti bölüyor. Teröre karşı aynı cephede yer alacak güçler, karşı karşıya getirilip Cumhurbaşkanlığı Sistemi, şehit cenazelerinde omuz omuza dura güçlerin birbirine yumruk sıkmasına yol açacak bir sürecin kapısını açıyor" dedi.
Arı, Türkiye'de iç kavgayı kışkırtan küresel merkezlere 'hayır' diyerek karşı koyulabileceğini ifade ederek, 'hayır' çıkınca, Türkiye birleşeceğini, emperyalistlerin sesinin soluğunun kesileceğini ve ABD güdümlü PKK, FETÖ ve IŞİD terörüne karşı Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünü savunan herkes, o birliğin içinde yer alacağını söyledi.

">

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika