'Vatan senden hayır bekler' diyen gençler Ankara'da buluşuyor

'Vatan senden hayır bekler' diyen gençler Ankara'da buluşuyor

ABC Gazetesi/ Haber MerkeziTürkiye Gençlik Birliği 16 Nisan Başkanlık Anayasası'nın oylanacağı referandum öncesi 81 ilden tüm gençlere Ankara'da buluşma çağrısı yaptı. Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda önümüzdeki Pazar...

ABC Gazetesi/ Haber Merkezi

Türkiye Gençlik Birliği 16 Nisan Başkanlık Anayasası'nın oylanacağı referandum öncesi 81 ilden tüm gençlere Ankara'da buluşma çağrısı yaptı. Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda önümüzdeki Pazar günü (02/04/2017) toplanacak olan Gençlik Meclisi için Meclis'teki üç partinin gençlik kollarına (AKP, CHP, MHP), Meclis dışındaki partilerin gençlik kollarına, çeşitli sivil toplum örgütlerine davet gönderildi. 

Öte yandan etkinliğe AKP kurucularından Abdüllatif Şener ve Ertuğrul Yalçınbayır, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin uzun yıllar danışmanlığını yapan Gülcan Dağdaş, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türk Ocakları Eski Genel Başkanı Sadi Somuncuoğlu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Danışmanı Prof. Dr. Necdet Basa, Şehit Anneleri Derneği Başkanı Pakize Akbaba, Milli Anayasa Hareketi Başkanı Hasan Korkmazcan katılacak.  

Etkinlik öncesi Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, hem başkanlık referandumuna ilişkin hem de TGB tarafından organize ediken Gençlik Meclisi'ne ilişkin ABC'nin sorularını yanıtladı. 

Gençlik neden hayır diyor?

16 Nisan tarihli halk oylamasıyla son kararı verilecek 18 maddelik bir Anayasa Değişikliği Paketi önümüzde duruyor. Bu paket Türkiye'nin asıl sorunları olan ekonomik kriz ve terörü çözmekten uzak, aksine Türkiye'yi bölme girişimidir. Biz bu yüzden hayır diyoruz. Milleti kutuplaştıran bir iklim yaratıldı. Ancak biz gençler, bu iklime teslim olmayacağız. 

Ocak ayı içerisinde 1144 üniversiteliye sorduk, evet mi diyorsunuz, hayır mı diyorsunuz? Tabi hayır çok çıktı. Biz aynı zamanda şunu sorduk Türkiye'nin en önemli sorunları ne? Evet diyen de hayır diyen de ortaklaşıyor; Terör ve ekonomik kriz. 

Türkiye terörü ülkenin kaçta kaçıyla çözer? Ülkenin yüzde 55'iyle yüzde 60'yla terörü atlatabilir mi? Tam tersinde ülkenin yüzde yüzünün desteği gerekir...

Bize önerilen pakette ne var? Meclis'in yetkilerinin yani milletin yüzde yüzünün temsil edildiği Meclis'in yetkilerini alıyoruz ve onu milletin bir kısmının oyuyla seçilen bir makama devrediyoruz. Yani bu başlı başına bizim hayır dememizin gerekçelerinden birisi. 

İkincisi yine tabi Meclis'le alakalı bir mesele Sayın Cumhurbaşkanı sürekli 'Türkiye ikinci bir İstiklal Savaşı veriyor' diyor. Evet. Türkiye yaşadığı terör saldırıları, 15 Temmuz Fethullahçı darbe girişimini kattığımızda bu gerçekçi bir tespit. Ancak bunun gereğini yapmak için ne yapmak gerek? İstikal Savaşı'na bakmak gerek. Orada nasıl başarı kazanılmış? Nasıl buradan başarıyla çıkmışlar? 

İç cephe bozulursa, iç cephe bölünürse savaşı kazanmak mümkün değil. Şimdi Türkiye evetçiler hayırcılar diye ikiye bölünmek isteniyor. Niye hayır diyoruz? Çünkü hayır çıkarsa Türkiye'de kutuplaşma iklimi sona erecek. Şunu herkes iyi biliyor hayır topluma huzur getirecek. Toplum bunu istiyor.  

1-241.jpg   

İktidar ve Cumhurbaşkanı özellikle 18 yaşında milletvekili seçilme maddesinin üzerinde duruyor. Siz ne diyorsunuz? 

Biliyorsunuz bu 2011'de de yapıldı. Bu çözecek mi gençliğin sorununu, milyonlarca iş ve atama bekleyen genç var. 600 vekilden biri olma fırsatının sunulması çözecek mi? Esas belirleyici olan diğer maddeler, diğer 17 madde büyük tehlikeleri içeriyor. 

Peki Gençlik Meclisi nasıl bir etkinlik olacak, TGB'nin beklentisi nedir? 

16 Nisan sonrasının konuşulacağı, ''teröre ve ekonomik krize nasıl çözüm getirebiliriz? Evet mi hayır mı bu sorunlara çözüm getirir?’ sorularına yanıt arayacağımız bir meclis toplantısı yapacağız.  Gençliği sandıklara sahip çıkmaya ve oy kullanmaya teşvik eden bir çizgi izleyeceğiz.  Bütün gençliği buraya davet ettik. Bütün parti genel başkanlarına davetiye yolladık ve görüşme talep ettik. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu görüşme taleplerimizi kabul etti. Aynı zamanda Başbakan Binali Yıldırım’a, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye, Sayın Cumhurbaşkanı'na davetiyelerimizi ilettik. 

2-204.jpg

AKP KURUCULARI ETKİNLİKTE

Etkinliğin ilk kısmında parti temsilcilerinin konuşmaları olacak. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, AKP kurucularında Abdüllatif Şener, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 2015’e kadar başdanışmanı olan Gürcan Dağdaş bizlere seslenecek. Ülkü Ocaklarının kurucularından Sadi Somuncuoğlu bizimle birlikte olacak. Milli Anayasa Hareketi Başkanı Hasan Korkmazcan, AKP kurucularından Ertuğrul Yalçınbayır katılacak. Sonraki bölümde üniversite öğrencisi arkadaşlarımız serbest kürsüde fikirlerini ifade edecek. Son olarak yapılan konuşmalar ve salondaki fikirleri içeren bir sonuç bildirgesi hazırlayacağız ve onu orada oylayarak kamuoyuna ilan edeceğiz.''

Çağdaş Cengiz kimdir?

25 Kasım 1987'de Muğla'nın Milas ilçesinde doğdu. Sakarya İlköğretim Okulu ve Milas Anadolu Lisesi'ni bitirdikten sonra Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde üniversite eğitimine başladı. Mezun olduktan sonra Yüksek Lisans eğitimini Arel Üniversitesi Medya ve Kültürel Çalışmalar bölümünde sürdürmektedir. 19 Mayıs 2006'da kurulan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) kurucularındandır. 2006-2010 yılları arasında Genel Yönetim Kurulu üyeliği ve Bursa İl Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2010-2013 yılları arasında TGB Genel Başkan Yardımcısı olan Cengiz, 2013 yılı itibariyle aldığı TGB Genel Başkanlığı görevini halen sürdürmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem