Vegan mahkum Osman Evcan yeniden açlık grevinde

Vegan mahkum Osman Evcan yeniden açlık grevinde

Önceki yıllarda verdiği mücadeleyle cezaevlerinde vegan-vejetaryen yemekler verilmesinin önünü açan vegan mahpus Osman Evcan, 26 Mart’tan beri açlık grevinde olduğunu duyurdu.

ABC/Haber Merkezi
Vegan yemek hakkı için dört kez süresiz açlık grevine giren vegan-anarşist mahpus Osman Evcan, Yeryüzüne Özgürlük Derneği’ne gönderdiği mektup aracılığıyla, kalp ve astım rahatsızlıklarına rağmen 26 Mart’tan itibaren açlık grevine başladığını duyurdu. Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda mahpus bulunan Evcan, kendisine psikolojik baskı uygulanarak, yiyeceklerine zararlı maddelerin katıldığını beyan ederek, açlık grevine, birçok yazılı şikayetinin karşılıksız kalması sonucu başvurduğunu açıkladı.

Osman Evcan’ın açlık grevine başlamasına neden olaylar ise, 2017 Eylül ve Ekim aylarında başladı.Yeryüzüne Özgürlük Derneği’ne gönderdiği bir mektupta, kurban bayramını protesto ettiğini açıkladığından beri kimi zaman etli yemeklerin kimi zaman da bulaşık suyu gibi ne idüğü belirsiz şeylerin getirildiğini yazmıştı, ayrıca kâh inançsızlığı kâh veganlığı üzerinden gardiyanların sözlü tacizlerine maruz kaldığını da gönderdiği mektupta ifade etmişti. Özellikle 11 ve 13 Ekim 2017’de yediği yemeklerin midesini on günden fazla süreyle şiddetli ağrıttığını belirten Evcan, buna rağmen cezaevi dışında bir hastaneye sevk edilmediğini, cezaevi doktorunun zehirlenmeye karşı bir hap yazmak dışında bir şey yapmadığını ve o günden beri kantinden kendi olanaklarıyla beslenmeye çalıştığını belirtmişti. Yeryüzüne Özgürlük Derneği’nin sosyal medyadan yaptığı çağrı üzerine Şubat ayında yüzlerce kişi BİMER üzerinden Adalet Bakanlığı’na bu sözlü tacizlerin ve getirilen yemeklerdeki yabancı maddelerin akıbetini sordu. Gelen resmi cevaplarda delil yetersizliği sebebiyle idari personele soruşturma açılmadığı yazıyordu.

’SONU ÖLÜMLE SONUÇLANMA BİLE TALEPLERİMİN ARKASINDAYIM’
Osman Evcan yaşadıklarını kaleme aldığı mektupta şöyle anlattı: "Şubat ayının sonlarında cezaevi mutfağından gelen yemeklerin çeşitli ve sağlıklı olmaya başladığını görünce tekrar yemeye başladım. Ancak Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan elime ulaşan cezaevi personeline soruşturma açılmayacağını belirten 2018/1274 no’lu yazıya 13 Mart’ta itiraz etmemle birlikte bana getirilen yemekler tekrardan yarım patates gibi şeylere döndü ve hatta 18-19 Mart’ta şiddetli mide ağrılarım yine başladı. Bu işte bir kasıt var! Hiçbir kötü muameleye itiraz etmememiz için bizi terbiye etmeye çalışıyorlar. Kanıt, belge olmadığını söyleyerek suçluları korumuş oluyorlar. 26 Mart 2018’den beri süresiz açlık grevindeyim. Başka seçeneğim kalmadı çünkü. Yakında 60 yaşıma basacağım. Henüz grevin ilk haftasında nefes zorlukları ve kalp sıkışmaları yaşıyorum; ancak bu eylem benim için varoluşsaldır. İfşa etmeseydim kendime olan saygımı yitirirdim. Sonu ölümle sonuçlansa bile taleplerimin arkasındayım."osman-evcan-nisan-2018-aclik-grevi.jpg
’ABİM AÇLIKLA TERBİYE EDİLMEK İSTENİYOR’
Osman Evcan’ın avukatları ise, şikayetlerle ilgili yeterli soruşturma yapılmadığını ve şikayet edilenlerin beyanının esas alınarak soruşturma konusunda karara varıldığını belirtti. Osman Evcan’ın kardeşi Asiye Evcan ise, "Abimin istediği, 2012’de beri yönetmelikte olan vegan yemeklerle beslenmek ve insan haklarına uygun olarak aşağılanmamak, alay edilmemek. Bunlar yerine getirilsin Osman bırakır, yoksa ölüme gideceğini söylüyor. Abimde astım var, sinüzit var, kalp de var; ama mide hastalığı yoktu normalde. Zaten cezasını çekiyor hapiste, bir de üstüne açlıkla veya hakaretle terbiye etmek de neymiş? Cezaevi yemeklerinden başka seçeneği yok, ona da mideyi bozan maddeler katmışlar. Bu yaşında ona bunu yapanlardan hesap sorulsun" diye konuştu.
Yeryüzüne Özgürlük Derneği de tüm hak savunucularını, Osman Evcan’a mektup göndererek destek olmaya ve onun meşru taleplerini faksla cezaevi yönetimine iletmeye çağırdı. 1992’de yasadışı örgüt suçlamasıyla müebbet hapse mahkûm edilen ve daha sonra cezaevinde anarşist ve vegan görüşleri benimseyen Osman Evcan, disiplin cezaları onanmazsa 2022’de tahliye olacak.