Vekilliği düşürülen Leyla Güven’den ilk açıklama: Darbeler yalnızca silahla olmuyor

Vekilliği düşürülen Leyla Güven’den ilk açıklama: Darbeler yalnızca silahla olmuyor

Meclis Genel Kurulu'nda yapılan görüşme sonucu vekilliği düşürülen HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven, "Darbeler sadece silahla

Meclis Genel Kurulu'nda yapılan görüşme sonucu vekilliği düşürülen HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven, "Darbeler sadece silahla olmuyor" tepkisi gösterdi.

Genel Kurul'da yapılan görüşmede oylamasız bir biçimde milletvekilliği düşürülen isimlerden HDP'li Leyla Güven'den ilk açıklama geldi. Güven, CHP'nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına evet oyu vermesine de atıfta bulunarak, "CHP'li bir milletvekilli de var, ama bu kararda CHP'nin de sorumluluğu var" dedi.

Güven, ilk açıklamasında şunları kaydetti:

"Doğrusu Kürt sorunu demokratik çözüme kavuşmadığı müddetçe bu tür uygulamalarla Türk halkının iradesine her gün yeni darbeler yaparak kendilerini ayakta tutmaya çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. AKP ile başlamadı Kürt sorunu ama AKP döneminde 18 yıl boyunca her gün Kürt halkının iradesine karşı darbeler gerçekleştirildi. 1994'te parlamentoya giren Kürt milletvekillerine karşı geliştirilen darbe tam da bugün 2020 tarihinde Kürt iradesine geliştirilen darbeden farklı değil. Gene 4 Kasım 2016'da Kürt halkının seçilmişlerine karşı darbe gerçekleştirildi. Yani Kürtlere koordinat biçmeye çalışanlar, şöyle yapın böyle yapın diyenler Kürtlerin demokratik siyasetteki ısrarını görmemeleri anlaşılır gibi değil. Türkiye Cumhuriyeti devleti demokratik siyaset yürüten Kürtlere karşı sürekli bir darbe halinde, darbenin ille de silahlı olması gerekmiyor. Evet, muhalif olana da var, CHP'li bir milletvekili de var ama CHP'nin bunda sorumluluğu da var. 2016'da dokunulmazlıklar kaldırıldığında güçlü bir sesle HDP ile hareket etmiş olsalardı belki bugün bunları yaşamayacaktık. Biz siyaset zemini olarak parlamentoyu görmüyoruz, siyaset yaşamın her alanında var."

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.