Venüs'ü, Güneş Sisteminin en ilginç gezegeni yapan sıra dışı özellikleri

Venüs'ü, Güneş Sisteminin en ilginç gezegeni yapan sıra dışı özellikleri

Venüs'ü, Güneş Sisteminin en ilginç gezegeni... Gezegenimiz Dünya'nın en yakın komşusu olan ve ikiz kardeşi sayılan Venüs, son zamanlarda büyük bir ilgi görmeye başladı. NASA ve ESA, Venüs projelerini ardı ardına açıkladılar. Peki Venüs, neden Güneş Sistemimizin en ilginç gezegenidir?

Venüs ters yönde dönüyor

Güneş Sistemimizdeki sekiz gezegenden altısı, kendi ekseni etrafında saat yönünün tersine dönerken Venüs ve Uranüs, saat yönünde dönüyor ama Güneş'in etrafında diğer gezegenlerle aynı şekilde dönüyor.

Yani Dünya ve diğer gezegenlerde sırtınızı kuzeye yönüne verip güneye baksanız Güneş'in sol tarafınızdan doğup sağ tarafınızdan battığını görebilirsiniz. Fakat aynısını Uranüs ve Venüs'te yapsanız Güneş'in sağdan doğup soldan battığını görürdünüz.

Uranüs'ün ters yönde dönüşüne, çok yüksek bir eksen eğikliği eşlik ettiği için bunun nedeni hakkındaki en yaygın görüş, Uranüs'ün geçmişte bir çarpışma yaşadığı.

Venüs'ün bu garipliğini açıklamak için ise çeşitli hipotezler olsa da Venüs'ün ters yönde dönmesinin nedenini henüz bilmiyoruz. Bu konudaki bir görüş, Venüs'ün de eskiden diğer gezegenlerle aynı yönde döndüğü ve Güneş'in kütle çekim etkisiyle yavaşlayıp ters yönde dönmeye başladığı görüşüdür.

Venüs'te bir gün bir yıldan uzun

Venüs'ün kendi ekseni etrafındaki bir turu, 243 Dünya günü sürüyor ama Güneş'in etrafındaki bir turu 224 Dünya günü sürüyor. Yani bir Venüs günü, bir Venüs yılından daha uzun.

Öte yandan aradaki farkın çok büyük olmaması nedeniyle Venüs'ün bir yüzü neredeyse hep Güneş'e bakıyor sayılabilir.

Güneş Sisteminin en sıcak gezegeni

Venüs, Güneş'e en yakın gezegen olmamasına rağmen en sıcak gezegenidir. Bunun nedeni ise çok yüksek atmosfer basıncı ve atmosferde sera etkisi yapan zehirli gazların bulunması.

Sıcaklık, gezegen yüzeyinde 475 santigrat yüksekliğe kadar çıkabiliyor. Daha önce Sovyetler Birliği buraya birkaç araç indirdi ve bu araçlar bu sıcaklığa sadece birkaç dakika dayanabildi.

Atmosfer basıncı çok yüksek

Venüs, Dünya ile yaklaşık olarak benzer yer çekimine sahip. Fakat atmosfer basıncı olağanüstü miktarda yüksek. Venüs atmosferindeki basınç, 90 atmosfer seviyesinde. Yani Dünya atmosferinin 90 katı.

Bu, Dünya'daki okyanusların dibindeki seviyeyle yakın. Eğer Venüs'ün yüzeyinde bulunuyor olsaydınız, kendinizi okyanus dibinde gibi hissederdiniz.

Hiçbir yer benzeri gezegende bu seviyede basınca sahip bir atmosfer yok. Bu atmosfer nedeniyle Venüs yüzeyini uzaydan doğrudan görüntülemek mümkün değil.

Venüs'te aktif olarak 1000 yanardağ bulunduğu ve bu yanardağların atmosferi beslemeye devam ettiği düşünülüyor.

En çok uzay aracı gönderilen gezegen

Son yıllarda Dünya'nın gözü Mars'a çevrilmiş olsa da Venüs, bugüne kadar en çok uzay aracının gönderildiği gezegendir. Ayrıca bu araçlardan bir kısmı gezegen yüzeyine de inmiş, zorlu atmosfere rağmen kısa süre de olsa hayatta kalmış ve Dünya'ya veri göndermiştir.

Venüs yüzeyine başarıyla indirilen uzay araçlarının hepsi Sovyetler Birliği'ne ait. 1970'te gönderilen Venera 7, başka bir gezegene çalışır durumda inen ve radyo yayınlarıyla Dünya'ya veri gönderen ilk uzay aracı oldu.

Yere inen araçların yanı sıra pek çok uzay aracı da yörüngeden Venüs'ü inceledi.

Yakın dönemlerde Mars'a pek çok araç gönderilmiş olsa da Venüs için planlanan yeni görevler, Venüs'ün "en çok uzay aracı gönderilen gezegen" olma unvanını bir süre daha elinde tutmaya devam edeceğini gösteriyor.

Venüs'te bir zamanlar okyanus bulunmuş olabilir

Araştırmalar, Venüs'ün her zaman şimdiki gibi bir cehennem olmayabileceğini, geçmişte suyun sıvı hâlde kalmasına imkân tanıyan koşullara sahip olmuş olabileceğini göstermekte.

Venüs, Güneş Sistemimizin yaşanabilir bölgesinin iç sınırında bulunuyor. Atmosferdeki sera etkisi kontrolden çıkmadan önce okyanuslarının bulunduğu ve hatta belki de yaşama ev sahipliği yapmış olması ihtimali de bilim çevrelerinde tartışılmakta.

Venüs'te şu an yaşam bulunuyor olabilir

Normalde Venüs, Güneş Sistemimizde yaşamın bulunmasının en imkânsız olduğu yerlerden biri olurdu. Aşırı sıcak, çok yüksek basınçlı ve zehirli gazlarla dolu atmosferi cehennemi andırıyor. Fakat 2020'de Venüs atmosferinde yaşamın imzası sayılabilecek fosfin gazı tespit edildi. Venüs'ün atmosferinin üst katmanları yüzeye kıyasla görece daha serin. Burada, gezegenin zorlu koşullarına dayanabilen ekstramofiller (olağanüstü koşullarda yaşayabilen canlılar) bulunuyor olabilir ve fosfini de bu canlılar üretiyor olabilir. Son zamanlarda NASA ve ESA gibi uzay kurumları araştırmalarında Venüs'e öncelik vermeye başladılar.

"Venüs'ü, Güneş Sisteminin en ilginç gezegeni yapan sıra dışı özellikleri" haberi, 16 Haziran 2021 tarihinde yazılmıştır. 16 Haziran 2021 tarihinde de güncellenmiştir. Teknoloji kategorisi altında bulunan Venüs'ü, Güneş Sisteminin en ilginç gezegeni yapan sıra dışı özellikleri haberi 2021 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Venüs'ü, Güneş Sisteminin en ilginç gezegeni yapan sıra dışı özellikleri 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Teknoloji konusunda 29 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 13:34 Yeşil Sol Parti Eskişehir milletvekili adayı Müslüm Koyun'a 6 yıl 3 ay hapis cezası
 2. 13:27 Fırat Nehri'nde siyanür kaynaklı balık ölümleri iddiası asılsız çıktı
 3. 13:27 Bloomberg'dan Merkez Bankası'na kötü haber: Tutmayacak!
 4. 13:23 Borsa, günün ilk yarısında artış kaydetti
 5. 13:22 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan konut kredisi kararı
 6. 13:16 Eski CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “Lütfü Savaş beyin, bu kadar yıpratılması doğru değil"
 7. 13:13 Sadece 3 soruda zeka seviyenizi ölçen en kısa IQ testi!
 8. 13:11 Savunma Bakanlığı duyurdu: Türkiye'ye F-16 mektubu
 9. 13:06 İsrail, Gazze'de yardım bekleyenlere ateş açtı: 70 Filistinli hayatını kaybetti
 10. 13:05 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'a İsrail protestosu
 11. 12:59 Bitlis Eren Üniversitesi ile MÜSİAD arasında işbirliği protokolü imzalandı
 12. 12:57 ABD basınında yeni bir iddia oluştu: İsrail'in yeni hedefi Lübnan mı?
 13. 12:55 Formula 1 heyecanı Bahreyn'de başlıyor
 14. 12:52 Gazze'de insanlık dramı: İsrail, gıda yardımı bekleyen sivilleri vurdu: 77 ölü
 15. 12:51 İmamoğlu: "50 bin riskli konutun inşaat maliyetlerinin yüzde 60'ını biz karşılayacağız"
 16. 12:48 Putin: "Çatışmayı bitirmek için her şeyi yapacağız"
 17. 12:47 Merkez Bankası eski başekonomisti Hakan Kara, dolar kurunun neden sabit tutulduğunu açıkladı
 18. 12:44 Emekliler dikkat: Başvurular için bugün son gün!
 19. 12:39 Avrupa Parlamentosu'nun Gazze kararı: Silah kullanımında beklentiler neler?
 20. 12:34 Kızılcık Şerbeti'nin yeni Abdullah'ı, Ahmet Mümtaz Taylan setten ilk karesini paylaştı
Teknoloji Haberleri