Vergi detayı şaşırttı! İşte kripto para düzenlemesindeki detaylar

Vergi  detayı şaşırttı! İşte kripto para düzenlemesindeki detaylar

Kripto para varlıklarına yönelik uzun zamandır üzerinde çalışılan yasal düzenlemede sona yaklaşıldı. Bireysel yatırımcıdan vergi alınmaması görüşü ağır basıyor. Küçük yatırımcıyı koruyacak adımlara ağırlık verilecek. İşte detaylar...

NTV’den Özgür Akbaş’ın son dakika haberine göre, 10-12 maddeden oluşması beklenen kripto para düzenlemesinde dikkat çekici unsurlar var; yasal düzenleme ile Türkiye’deki ”kripto ticaret” tüm yönleriyle düzenlenecek. Bireysel yatırımcıdan vergi alınmaması görüşü ağır basıyor.

Firmalara sermaye şartı getiriliyor

Çalışmayla, kripto varlıkların alım satımını organize eden yerel borsalar olarak tabir edilen kendilerini ”pazar yeri” olarak tanımlayan firmalara sermaye şartı getiriliyor. Bu tür hizmet veren firmaların sermayesinin bir milyar TL’nin altında olmaması yönünde görüşlerin olduğu lakin yapılan piyasa çalışması sonrası rakama karar verileceği ifade ediliyor.

Rasyolarını şeffaf bir şekilde ortaya koymaları zorunlu olacak

Firmaların, ”finansal kurum” halini almalarının öngörüldüğü düzenlemede, bu kuruluşların sermaye koyma zorunluluğunun yanı sıra bankalar gibi, oranları, gelirleri, karları yani rasyolarını şeffaf bir şekilde ortaya koymaları zorunlu olacak.

Türkiye’de yerleşik sistem altyapısı

Türkiye’de hizmet veren yurt dışı kaynaklı borsaların ise Türkiye’de hiçbir kurala tabi olmaması, MASAK denetiminin de dışında kalması nedeniyle Türkiye’de yerleşik sistem altyapısı kurması da kanun teklifinin önemli maddelerinden biri olması bekleniyor. Kripto para varlıklarına yatırım yapanların korunması için de bankacılık düzenlemesine benzer bir yapı da öngörülüyor.

Hapis cezası devreye girebilecek

Önce bilgisayarın başındaki eleman sorumlu olacak sonrasında ise firma sorumlu tutulacak ve hapis cezası da devreye girebilecek. Yerel borsalar, kendilerinde bulunan varlığının yüzde 97’sinin koruma altında olduğunu ileri sürseler de kripto varlıkların nasıl saklanacağına dair de bir düzenleme getirilmesi öngörülüyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da verilen bilgiler doğrultusunda Cumhurbaşkanı’nın da bir iki haftada bu düzenlemenin çıkması talimatı verdiği belirtiliyor.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kripto Para