Nedeni göçmen kuşlar mı ?

Nedeni göçmen kuşlar mı ?

İran'da ,binlerce hayvan kuş gribine yenik düştü. Kuş gribi bazı ülkelerde, kötü etkisini göstermeye başladı

Dünya, koronavirüs salgınıyla mücadele ederken, bazı ülkeler ayrıca  kuş gribiyle mücadele ediyor. Rusya, Cezayir ve İran'dan gelen haberlere göre kuş gribi vakaları endişe yarattı. Rusya'da ilk kez insanlara bulaşan kuş gribi tespit edilirken, Cezayir'de kuş gribi nedeniyle OHAL ilan edildi. Bütün bu olaylardan sonra sınır komşumuz İran'da da kuş gribinden dolayı yüz binlerce hayvan öldü.

Kuş gribi can alıyor !

Koronavirüs salgını henüz etkisini kaybetmemişken, kuş gribiyle ilgili gelen güncel  haberler insanlarda endişeye yol açtı.Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi Başkanı Anna Popova, ülkede"A (H5N8)" kuş gribinin ilk kez insana bulaştığını tespit ettiklerini bildirdi. Popova olayla alaklı  olarak yaptığı açıklamada, "Kuş gribinin, ülkenin güneyindeki bir tavuk çiftliğinin 7 çalışanında Vektör Araştırma Merkezi'nin bilim insanlarınca tespit edildi. Bu çiftlikte, Aralık 2020'de kuş gribi salgını yaşandı. Bu, dünyada ilk kez tespit edilen vakadır" dedi.

7 kişi hastalandı

Virüs bulaşan 7 çalışanın sağlık durumuyla ilgili bilgi paylaşan Popova, "Bu bahsettiğim 7 kişi bugün iyi durumda. Klinik seyirleri de çok hafifti. Aynı zamanda bilim adamlarımız bu virüsün insan vücudundaki tepkilerini inceleyebildiler. Bu kişiler beklenenden daha kısa sürede hastalığı atlattılar" dedi.

Sonuçlar DSÖ'ye gönderildi

Anna Popova görülen vakalardan sonra Dünya Sağlık Örgütü'ne bilgi aktarıldığını ifade ederek, "Dünyanın insanlarda görülen ilk influenza A vakası (H5N8) ile ilgili veriler Dünya Sağlık Örgütü'ne gönderildi. Bu sonuçlar birkaç gün içerisinde test sonuçlarından emin olunmasıyla birlikte hemen gönderildi" dedi.Popova ayrıca, Vektor Araştırma Merkezi uzmanları virüsün gen dizilimini, influenza virüslerinin ve korona virüsün genomik verilerine açık erişim sağlayan küresel bir bilim girişimi olan GISAID sistemine aktardığını açıkladı.

Yüzlerce havay itlaf edildi

Diğer taraftan İran'ın Kum eyaletin kuş gribi sebebiyle  1 milyon tavuk ile hayvanat bahçesinde bulunan 671 kuşun öldürüldüğü açıklandı.

"Baharnews" haber sitesine göre, Kum Eyaleti Veterinerlik Genel Müdürü Muhammed Mehdi Refii, Kuş Gribiyle Mücadele Komisyon toplantısında yaptığı açıklamada, kayıt dışı kümes hayvanı satıcılarının takibe alındığını belirtti. Halkı pazardan ve seyyar satıcılardan kümes hayvanı satın almamaları konusunda uyaran Refii, "Kuş gribi nedeniyle Kum'daki çiftliklerde bulunan 10 milyon tavuktan bir milyonu ve Kum Kuş Hayvanat Bahçesindeki 671 kuş öldürüldü." ifadelerini kullandı.

Kum'da 6 hektar kapalı alanda kurulan ve Kasım 2020'de açılan kuş hayvanat bahçesinde 100'den fazla kuş çeşidinin bulunduğu belirtiliyor.

Bu virüsün kaynağı göçmmen kuşlar

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütünün (OIE), Cezayir'in kuzeydoğusundaki bir çiftlikte kuş gribine rastlandığını duyurmasının ardından, ülkede sağlık alanında olağanüstü hal (OHAL) kararı alındı. Cezayir Tarım Bakanı Abdulhamid Hamdani, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bu virüsün kaynağı göçmen kuşlar ve durum böyle devam ettiği sürece, acil durum beklentisiyle tüm bölgeleri alarma geçirdik." dedi.
Hamdani, virüsün ortaya çıktığı Ayn Fakrun bölgesinin kontrol altına alındığını ve durumu izlemek için bir birim oluşturulduğunu kaydetti. Paris merkezli OIE'nin sitesinde yer alan açıklamada, Cezayir Tarım Bakanlığından ulaşan rapora göre, Um el-Bevaki'ye bağlı Ayn Fakrun bölgesindeki bir kümes hayvanı çiftliğinde yüksek patojen türü olan "H5N8" kuş gribi virüs bölgesinin ortaya çıktığı duyurulmuştu.
Bölgede kuş gribi nedeniyle 50 bin kanatlı hayvanın öldüğü, 1200 kanatlı hayvanın ise öldürüldüğü aktarılmıştı. Salgının yayılmasını önlemek için bölgenin izole edildiği bilgisi verilmişti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Dünya