Volkswagen'in 'harekat' kararı sonrası Bulgaristan ve Romanya harekete geçti

Volkswagen'in 'harekat' kararı sonrası Bulgaristan ve Romanya harekete geçti

Alman otomobil devi Volkswagen'in 'Barış Pınarı Harekatı' nedeniyle Türkiye'de yeni bir tesis kurma kararını ertelemesinin ardından Romanya ve Bulgaristan...

Alman otomobil devi Volkswagen'in 'Barış Pınarı Harekatı' nedeniyle Türkiye'de yeni bir tesis kurma kararını ertelemesinin ardından Romanya ve Bulgaristan harekete geçti.

Romanya Ticaret Bakanı Volkswagen ile görüşmeye başladıklarını, Bulgaristan ise teşvikleri artıracağını açıkladı.

Volkswagen Türkiye’ye kurulması beklenen otomobil üretim tesisinin yapımını Suriye’nin kuzeyinde devam eden askeri harekat sebebiyle askıya almıştı. Firma, Türkiye'de yeni bir tesis kurulup kurulmayacağına dair nihai bir kararı ertelediğini duyurmasını takiben Romanya Ticaret Bakanı Stefan Radu Oprea, fabrikanın kendi ülkelerine kurulması için firmayla görüşmeler başlatıldığını duyurdu.

Bulgaristan'ın eski Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev Alman “Frankfurter Allgemeine Zeitung” gazetesine verdiği demeçte, yeni fabrika için teklif ettikleri devlet teşvikini iki kat artırmaya hazır olduklarını kaydetti.

BULGARİSTAN: DEVLET TEŞVİKİNİ ARTIRMAYA HAZIRIZ

Yatırım için Türkiye ile çekişen Bulgaristan'ın eski Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev Alman “Frankfurter Allgemeine Zeitung” gazetesine verdiği demeçte, yeni fabrika için teklif ettikleri devlet teşvikini iki kat artırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Başkent Sofya merkezli Bulgar otomotivciler birliğinin başkanı olan Plevneliyev gazeteye yaptığı açıklamada, “Volkswagen şirketine 135 milyon euro yerine 250-260 milyon euro teklif etmenin bir yolunu bulduk” diye konuştu.

ROMANYA: VOLKSWAGEN İLE GÖRÜŞTÜK

Reuters'ın Rumen basınından aktardığı habere göre ise Romanya Ticaret Bakanı Stefan Radu Opera, Volkswagen ile fabrika yatırımı için görüşme halinde olduklarını söyledi.

Rumen Ziarul Financiar gazetesi'ne konuşan Opera, “Volkswagen ile yeni görüşmeleri başlattık. Romanya teknik açıdan iyi durumda ve iş gücü problemimiz yok” dedi.