Vücudu kendi kendine bira üretiyor...

Vücudu kendi kendine bira üretiyor...

ABD’de yaşayan 46 yaşındaki bir kişinin vücudu, kendi kendine bira üretmeye başladı. Yedikleri alkole dönüşen kişi, hastalığı nedeniyle işinden de oldu...

ABD’de yaşayan 46 yaşındaki bir kişinin vücudu, kendi kendine bira üretmeye başladı. Yedikleri alkole dönüşen kişi, hastalığı nedeniyle işinden de oldu.

Euronews’ten Enis Günaydın’ın New Scientist dergisinin aktardığı haberine göre, ‘Auto-brewery sendromu’ (Türkçe: kendi kendine mayalanma sendromu) veya ‘gut fermantasyonu sendromu’ şeklinde isimlendirilen bu hastalık, sindirim sisteminde alkol üretilmesine neden oluyor.

Maya bakterisi neden oluyor

2013’ten önce hakkında çok detaylı bilgi bulunmayan sendrom, ilk defa bu tarihte 61 yaşında bir Amerikalı’nın teşhis edilmesiyle gündeme gelmişti.

Araştırmacılar Barbara Cordell ve Justin McCarthy, yaptıkları inceleme sonucunda hastanın bağırsaklarında ekmek, bira ve şarap yapımında sıkça kullanılan ‘Saccharomyces cerevisiae’ türünde maya bulunduğunu tespit etmişti.

Cordell ve McCarthy, ardından hastaya mantar tedavisi ve düşük karbonhidrat rejimi uygulayarak sendromu yok etmeyi başardı.

Son 30 yılda yaklaşık 5 defa benzerine rastlanıldığını belirten araştırmacılar, yine de hastaların hayatı üzerinde büyük olumsuz etki yaratan bu sendrom hakkında farkındalığın artması gerektiğini savunuyor.

Son Dakika Haberleri