WhatsApp telefon numarası kavramını bitirecek mi?

WhatsApp telefon numarası kavramını bitirecek mi?

Zuckerberg’ün satın almak için milyar dolarlar ödediği WhatsApp telefon numarası sorma alışkanlığımızı sona erdiriyor. Zuckerberg’ün satın almak için

Zuckerberg’ün satın almak için milyar dolarlar ödediği WhatsApp telefon numarası sorma alışkanlığımızı sona erdiriyor.

WhatsApp telefon numarası kavramını bitirecek mi?. Yakında yayına girecek özellikle artık yeni tanışan insanlar birbirine telefon numarası sormayacak, QR kod gösterecek. Çünkü birinin telefon numarasını adres defterine yazmak çok 1999.

Bugün artık çoğumuz telefon numaralarını, bir arkadaşımızın attığı kontak bilgileriyle telefonumuza ekliyoruz veya biri bizi aradığında kayıt altına alıyoruz.

Ancak yüzyüze tanışıp ilk defa telefon numaralarını değiş tokuş edecek kişiler, iş insanları gibi örneklerde başka bir çözüm gerekiyor. İş insanları, iş kartlarını değişebiliyorlar ama bu bile artık geçen yüzyılda kalan bir çözüm.

Zuckerberg artık tanışmalarda, insanların birbirine telefon ekranını göstermesini ve  WhatsApp uygulaması üzerindeki QR kodu okutmasını istiyor. Bu yeni yöntemi de teste başladılar.

Alsında profil üzerindeki QR kod’u okutarak kontak ekleme fikri yeni değil. Snapchat ve bazı baka uygulamalar bu yöntemi zaten yıllardır kullanıyordu. Ancak bu uygulamalar telefon numarasına bağlı, günlük hayatın olağan akışında kullanılan uygulamalar değil ve haliyle yöntem de çok yaygınlaşamadı.

Oysa WhatsApp hem günlük hayatımızda hem de iş dünyasında çok yaygın kullanılan bir uygulama. WhatsApp’ın hayatımıza sokacağı yöntemler ise kalıcı olarak toplumsal alışkanlıklarımızı değiştirmeye aday oluyor.

Öte yandan henüz test aşamasında olan bu yöntemin hayata geçip geçmeyeceği de kesin değil. Test sonucunda uygulanabilirlik, güvenlik gibi alanlarda yeterli olumlu görüş gelirse, tüm dünya bu yeni yöntemi kullanabilecek.

Peki, WhatsApp’ın geliştirdiği yeni yöntemlerin hayatımızı büyük hızla değiştireceği fikrine katılıyor musunuz?

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bilim Teknoloji