Wikimedia Foundation kripto para kabul etmeyecek

Wikimedia Foundation kripto para kabul etmeyecek

Okuyucu bağışlarıyla çalışan ücretsiz bir çevrimiçi ansiklopedi olan Wikipedia’nın sahibi olan kar amacı gütmeyen Wikimedia Foundation, artık bir bağış aracı olarak kripto para kabul etmeyeceğini söyledi.

 

Wikipedia kripto para kararıyla şaşırttı. Vakıf Pazar günü yaptığı açıklamada, “Gönüllülerimizden ve bağışçı topluluklarından gelen taleplere dayanarak kripto para birimini doğrudan kabul etmeye 2014 yılında başladık”larını söyledi. “Bu kararı, aynı topluluklardan gelen son geri bildirimlere dayanarak veriyoruz. Özellikle, bir bağış yöntemi olarak kripto para birimini doğrudan kabul etme yeteneğimizi ortadan kaldıracak olan Bitpay hesabımızı kapatacağız. Bu konuyu takip etmeye devam edeceğiz ve Wikimedia hareketindeki insanlar tarafından bu yeni değişikliğe verilen geri bildirim ve değerlendirmeleri de dikkate alacağız.”

Wikipedia kripto para

Alınan bu karar, Wiki topluluğu içinde kripto bağışlarının avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendiren üç aylık tartışmaların ardından geldi. Wiki topluluğundaki birçok kişi, çevresel kaygılar nedeniyle kripto kullanımına karşı çıktı ve ayrıca kriptoyu kabul etmenin “kripto para birimlerini çevreleyen konuların zımni onayını oluşturduğunu” savundu.

Wikipedia kripto para

Wikipedia kripto para kararıyla şaşırttı

Kripto para birimi, dijital veya sanal olarak var olan ve sahte olmasını veya çifte harcanmasını önlemek için kriptografi kullanan herhangi bir para birimi biçimi olarak tanımlanabilir. Popüler kripto para birimleri arasında bitcoin, ether, dogecoin ve litecoin gibi paralar bulunuyor ve bunların tümü daha önce Wikimedia Foundation tarafından kabul ediliyordu. Bazı eleştirmenler, dalgalanan fiyatlar ve düzenleme eksikliği nedeniyle kriptoyu riskli ve değişken bir yatırım şekli olarak görüyor.

Wikipedia kripto para

Kripto bağışları, Wikipedia’nın genel bağış toplamasının çok küçük bir parçasıydı ve bildirildiğine göre geçen mali yılın bağışlarının yalnızca %0,08’ini oluşturuyordu.

Honor Huawei alternatifi olarak öne çıkıyor

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji