WSJ: 'ABD ve Türkiye SBK'nin iadesi için kıyasıya mücadele içinde'

WSJ: 'ABD ve Türkiye SBK'nin iadesi için kıyasıya mücadele içinde'

Bir süre önce Avusturya'da gözaltına alınan ve tutuklanan, ABD'nin Hazine'yi dolandırdığı gerekçesiyle iade edilmesini istediği Sezgin Baran Korkmaz üzerinden Ankara ve Washington'un 'iade mücadelesi'ne giriştiği belirtiliyor.

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Ankara'nın Sedat Peker'in ifşaları ile gündeme gelen, siyaset, medya ve iş dünyasını milyonlarca TL rüşvete boğduğu öne sürülen ve Paramount Oteli'ne hukuksuz bir şekilde çöktüğü iddia edilen Korkmaz'ın iadesi için büyük çaba gösterdiğini yazdı.

Cumhuriyet gazetesinin aktardığına göre, WSJ, Korkmaz'ın iki ülke ilişkilerine verebileceği zarara dikkat çekti.

Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Korkmaz'a ülkeden kaçması için haber yolladığını iddia etmişti.

ABD'nin Utah eyaletinde görülen davada Sezgin Baran Korkmaz'ın iş ortaklığı yaptığı Kingston Kardeşler ve Lev Aslan Dermen'in (Levon Termendzgyan) vergi bağlantıları ile Amerikan Vergi Dairesi'ni (IRS) dolandırarak elde ettikleri paraları akladıkları iddiaları inceleniyor.

Türkiye'de Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, geçen yıl SBK Holding ve holdinge bağlı altı şirketin hesaplarında yaptığı incelemelerde 132 milyon dolar kara para aklandığını belirlemişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, SBK Holding ve alt şirketlerinde yönetici olan 19 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Korkmaz, gerçeğe aykırı belge düzenlemek, kara para aklamak ve ABD hazinesini 511 milyon dolar zarara uğratmak gibi suçlamalardan yargılanıyor.

Korkmaz, Türkiye ve ABD tarafından kırmızı bültenle aranıyordu.

Korkmaz'ın tutukluluk süresi 22 Eylül'e kadar uzatıldı.

 

Dünya