Yalçın Erdoğan Atatürk'le yarıştırdı: Erdoğan bu kategoriye giriyor

Yalçın Erdoğan Atatürk'le yarıştırdı: Erdoğan bu kategoriye giriyor

AKP Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, "Siyasi Liderlik ve Erdoğan" adlı yeni kitabında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında verdiği dikkat çekici bilgileri anlattı. Akdoğan, "Bir de karizmatik liderler var. Tayyip Erdoğan...

AKP Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, "Siyasi Liderlik ve Erdoğan" adlı yeni kitabında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında verdiği dikkat çekici bilgileri anlattı. Akdoğan, "Bir de karizmatik liderler var. Tayyip Erdoğan bu kategoriye giriyor. Daha çok kaos dönemlerinde ortaya çıkar. Bir umut olarak görülmesi ve milletin kurtarıcı olarak sarılması. Kahramanlaşması. Atatürk Samsun'a çıktığında kurtarıcı olarak görülüyordu. Böyle baktığımızda karizmatik liderliğin özelliklerini taşıyor. Gandi de öyle" dedi.

Habertürk TV'de Aysun Torun'un sorularını yanıtlayan Akdoğan'ın açıklamalarının satır başları şöyle:

"Tayyip Erdoğan ile yazdığım şeyler, Tayyip Erdoğan'ın örnekliğini koymaya çalıştım. Gerçekte nasıl biri olduğunu anlatmak istedim. Liderlik özelliklerinin fotoğrafını çekmek istedim. Siyasetçilerin hepsi lider değil. Bir kategori genel başkanlar kategorisi. Bir de hareketi meydana getiren kişiler var. Erbakan Hoca, Türkeş, Özal gibi. Bir de karizmatik liderler var. Tayyip Erdoğan bu kategoriye giriyor. Daha çok kaos dönemlerinde ortaya çıkar. Bir umut olarak görülmesi ve milletin kurtarıcı olarak sarılması. Kahramanlaşması. Atatürk Samsun'a çıktığında kurtarıcı olarak görülüyordu. Böyle baktığımızda karizmatik liderliğin özelliklerini taşıyor. Gandi de öyle. Tayyip Erdoğan'a da böyle baktığımızda bu özellikleri barındıran kişi. 15 Temmuz'a da baktığımızda Erdoğan'ın karizmatik lider olduğu söylenebilir.

'ERDOĞAN'IN BAŞINA HER ŞEY GELDİ'
Büyük lider sınanarak geliyor. Her sınamada başarı kaydedilmiyor. Büyük badireler atlatan liderler var. Tayyip Erdoğan'ın başına her şey geldi. Bunlara karşı ayakta kalabilmesi, bir darbeyi püskürtebilmesi ilk defa oldu. Bu onun karizmatik lider olduğunun göstergesidir diye düşünüyorum. Toplumu harekete geçirme gücü var. Bugün Alman başbakanı topluma böyle çağrı yapsa kim dinler onu? Sosyal evrenle siyasal evren arasında başmüzakereci diyorum. Tayyip Erdoğan farklı bir kategoride yer alan bir lider diye düşünüyorum.

'ŞER CEPHESİNE KARŞI'
Tayyip Erdoğan sahici bir lider. Siyasi literatüre kavran sokan bir lider. Türk siyasetinde balkon konuşmasını kim yaptı, Yenikapı Ruhunu kim soktu? Geldiğiniz günden beri kavga halindesiniz. Bir yere gösterdiğiniz şefkatı başka yere gösterirseniz bu zillet olur. Tayyip Erdoğan şer cephesine karşı da dik durmak zorunda, yoksa ayakta kalamaz. Ama halka karşı böyle bir yok. Halkla Tayyip Erdoğan'ın arasındaki gönül bağının bir sonucudur. Farklı yakıştırmalar yapmayı haksızlık olarak görürüm."

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem