Yanardağ ve Kongar'dan Erdoğan’ın milisine yorum: Bu bir kabile düzenidir

Yanardağ ve Kongar'dan Erdoğan’ın milisine yorum: Bu bir kabile düzenidir

Gazeteci Yazar Merdan Yanardağ ve Prof. Dr. Emre Kongar’ın Tele1 ekranlarında gelen 18 Dakika adlı programında öne çıkan konu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dünürü Orhan Uzuner tarafından kurulan yasadışı silahlı...

Gazeteci Yazar Merdan Yanardağ ve Prof. Dr. Emre Kongar’ın Tele1 ekranlarında gelen 18 Dakika adlı programında öne çıkan konu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dünürü Orhan Uzuner tarafından kurulan yasadışı silahlı grup oldu.

Merdan Yanardağ, bu uygulamanın yasadışı ve muhalefeti susturmak amaçlı kullanılabileceği uyarısında bulunarak bu yapılanmaya sert tepki gösterdi. Kongar ise, söz konusu yasadışı milis örgütlenmesini adı kütliamlar ve suikastlarla anılan Kontrgerilla'ya benzetti. 

YASADIŞI ÖRGÜTLENME

Yanardağ tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Bu bir illegal örgütlenmedir. Bu bir yasadışı örgütlenmedir. Bu devletin meşru silahlı güçlerinin, meşru adli güçlerinin dışında siyasal rakiplerine gerektiğinde müdahale edebileceği, muhalefeti susturmak için kullanabileceği bir milis örgütlenmesidir. Ben devletin bu kadar çözüldüğü, kamu düzeninin bu kadar bozulduğunu, bizim o çok eleştirdiğimiz ve hukuk devleti demesek bile yasa devleti olma özelliğinin bile bu kadar dağıldığı başka dönem hatırlamıyorum. Bu bir kabile düzenidir." 

KONGAR: KONTRGERİLLA VE ÖZEL HARP DAİRESİ

Prof. Dr Emre Kongar da, Türkiye'nin NATO'ya girişinden sonra Genel kurmay başkanlığına bağlı olarak kurulan Özel Harp Dairesi'ni anımsatarak, "Sovyetler Birliği'nin, komünistlerin işgaline karşı halkı ayaklandırmak üzere kurulan gizli bir örgütün neler yaptığına tanık olduk. Maraş'ta olduğu gibi katliamlar, suikastlar düzenlediler. Türkiye 12 Eylül darbesine öyle götürüldü. Dönemin Başbakanı Ecevit'e bile suikast girişiminde bulundular. Orduya bağlı gizli bir örgüt bunu yaparsa, hukuku olmayan, devlet dışı ama iktidar tarafından korunan bir örgüt neler yapmaz" dedi.

">

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem