Yanardağ’dan RTÜK’e tepki: Ne yapacağız vermeyecek miyiz bu haberi?

Yanardağ’dan RTÜK’e tepki: Ne yapacağız vermeyecek miyiz bu haberi?

RTÜK, Emre Kongar ve TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın İstanbul’da 6 kadının maruz kaldığı erkek şiddetine ilişkin yorumları nedeniyle TELE1’e ceza verdi. Yanardağ karara canlı yayında tepki gösterdi.

İstanbul Bahçeşehir’de site bahçesinde bira içen bir grup kadın 5 erkek tarafından saldırıya uğramıştı. Olaya ilişkin gözaltına alınan 3 kişiden 2’si tutuklanmıştı. Söz konusu saldırıya TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ve gazeteci Emre Kongar ’18 Dakika’ programında tepki göstermişti.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kongar ve Yanardağ’ın konuya ilişkin yorumları nedeniyle TELE1’e ceza kesti. Yanardağ cezaya TELE1’de yayınlanan ‘4 soru 4 yanıt’ programında tepki gösterdi.

‘BU KEZ Kİ SEBEP ÇOK VAHİM’

“Buradaki yorumda yanlış olan nedir? Neyi savunuyorsunuz? Zorbalığı mı savunuyorsunuz? Evinin bahçesinde içki içenlere saldırmayı mı savunuyorsunuz? Evinin bahçesinde içki içenlere saldırmayı eleştirmeyi mi suç sayıyorsunuz?” diyen Yanardağ, şunları kaydetti:

“RTÜK ve Maliye Bakanlığı’nın kumpasını daha yeni bozduk. TELE1 seyircilerinin ve dostlarının desteğiyle. Hepsi var olsun, sağ olsun, çok teşekkür ediyorum. Onlar bize çok büyük bir güç veriyorlar. Denir ya kumpası daha dün bozduk, bugün ilk toplantısında TELE1’e bir ceza daha kestiler. Bu kez gösterdikleri sebep çok vahim.

‘HESABINI YARGI ÖNÜNDE VERECEKLER’

Siteye yeni taşınmış bir grup, kendi evinin bahçesinde içki içen kadınlara müdahale ediyorlar, saldırıyorlar. Haneye tecavüz var bir kere. Ben buradan RTÜK’e sesleniyorum; bu müdahale özel hayata müdahale değil de nedir? Dokunuyor ağır geliyor onlara. Özel hayata müdahale, başörtülü bacılarımıza müdahale diyerek iktidara gelen bir parti var. O partinin militanları zannediyorlar bugün RTÜK’ü yönetenler, üyelik yapanlar… Ayıptır. Bunun hesabını hukuk önünde yargı önünde verecekler.

‘ZORBALIĞI MI SAVUNUYORSUNUZ?’

Buradaki yorumda yanlış olan nedir? Neyi savunuyorsunuz? Zorbalığı mı savunuyorsunuz? Evinin bahçesinde içki içenlere saldırmayı mı savunuyorsunuz? Evinin bahçesinde içki içenlere saldırmayı eleştirmeyi mi suç sayıyorsunuz? Neyi suç sayıyorsunuz? Ne yapacağız vermeyecek miyiz bu haberi? Bakın A Haber, yandaş medya hakkında yüzlerce binlerce şikayet var. Bunların bir tanesini sonuçlandırmış değiller.”

HALK TV VE KRT’YE CEZAYA TEPKİ

RTÜK ayrıca Sedat Peker’in iddialarını haberleştirdiği için Halk TV ve KRT’ye de para cezası kesmişti. Bu cezalara da tepki gösteren Yanardağ, “Halk TV ve KRT’ye de Sedat Peker’le ilgili haberlere yer vermiş diye ceza veriyorlar. Bu kardeş televizyon kuruluşlarının bu haberleri nasıl verdiklerini biliyoruz. Ne bir suç örgütünü, ne bir çete liderini, ne bir suçu övdüler. İddialar neyse onları teker teker sıraladılar” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Medya