Yandaş yazardan çatlak ses: 'Evet' dünyasında açık bir kaygı var

Yandaş yazardan çatlak ses: 'Evet' dünyasında açık bir kaygı var

Başkanlık sistemini getirmeyi öngören anayasa değişikliğiyle ilgili 'evet' cephesinde 'kaygı' olduğunu söyleyen Star yazarı Ahmet Taşgetiren, "Referanduma sunulan proje Ak Parti'nin projesi gibi görünüyor, oysa farklı partilerin...

Başkanlık sistemini getirmeyi öngören anayasa değişikliğiyle ilgili 'evet' cephesinde 'kaygı' olduğunu söyleyen Star yazarı Ahmet Taşgetiren, "Referanduma sunulan proje Ak Parti'nin projesi gibi görünüyor, oysa farklı partilerin desteğinin alınması lazım. Diğer parti mensupları bu projeyi nasıl 'milli-herkesi buluşturan bir proje' olarak algılama noktasına getirilecek?" diye sordu.

Ahmet Taşgetiren'in Star'da yayımlanan yazısının ilgili bölümleri şöyle:

"İşin matematiğine bakılırsa “Evet''ten başka bir sonuç çıkması ihtimal dışı denebilir. Matematik şu: Anayasal düzenlemeyi kurgulayan Ak Parti ve MHP oyları yüzde 62'yi buluyor. Böyle bir matematikten “Evet'' nasıl çıkmaz?

Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın mitinglerinde de coşku var.

Buna karşılık değişikliğe itiraz eden tarafın başat aktörü olarak CHP, deyim yerindeyse “Düşük profilli'' bir muhalefet sergiliyor. Şu ana kadar Kılıçdaroğlu'nun gündemde varoluş miktarı, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a göre oldukça sınırlı. CHP'nin ve MHP dışındaki oyları topladığınızda da “Hayır'' oyları yüzde 50'lere ulaşmaktan çok uzak gözüküyor.

Böyle bir matematikten “Hayır'' nasıl çıkar?

CHP bu tavrı “stratejik tercih'' gibi sunuyor. Ama zaten yapıp yapacağı da bu denebilir.

Fakat “Evet dünyası''nda açıkça gözlenen bir kaygı da var.

Normalde Türkiye siyasetinde yüzde 65-35, hatta yüzde 70-30 gibi bir dağılım olduğu farz edilir. Yani diyelim Ak Parti'yi muhafazakar zeminin, MHP'yi de “milliyetçi'' zeminin temsilcisi olarak görsek, muhafazakar – milliyetçi zemine Saadet'i, Büyük Birlik'i, Hüdapar'ı eklesek, bütün bu toplum alanını heyecanlandıracak bir proje, yüzde 70'leri yakalayabilirdi. Üstelik bir seçim değil referandum söz konusu. Yani farklı toplum kesimlerini aynı potada eritebilecek önerilerin halk oyuna sunulduğu bir platformdur referandum.

Kaygı. Evet.

CHP'nin umudunu, “Evet dünyası''nda oluşabilecek tereddüde, heyecan eksikliğine bağladığı söylenebilir. Zaman zaman bunu dile getirenler de var: Bırakalım onlar meydanlara çıksınlar, zaten vatandaş ne olup bittiğini anlayacak, gibi bir yaklaşım. Ne kadar tutarlı, sorgulanabilir. Zaten sandık sonuçları da herkesin hesabını bu anlamda sorgulayacak.

Peki “Evet dünyası''ndaki kaygının sebebi ne olabilir?

Benim kanaatim, o da bugüne kadar oy aldığı toplum kesimlerinin seçimlerde farklı partilere oy atarkenki heyecanı, burada ortak bir projeye sahiplenme noktasında göstermediğini düşünüyor."