Yapay zeka askeri alanla tamamen entegre olacak

Yapay zeka askeri alanla tamamen entegre olacak

Dünyanın en tehlikeli teknolojisi olarak kabul edilen yapay zeka askeri faaliyetlerde kullanılırsa büyük bir tehdit saçacak. Özellikle de üst düzey savaşlar

Dünyanın en tehlikeli teknolojisi olarak kabul edilen yapay zeka askeri faaliyetlerde kullanılırsa büyük bir tehdit saçacak. Özellikle de üst düzey savaşlar çıkarmasından korkuluyor.

Çin gibi ülkeler yapay zeka alanında lider olmanın dünya liderliğine eşit olduğunu sürekli dile getiriyor. ABD ise yapay zekayı askeri teknoloji ile bir araya getirmek için 1 milyar dolara yakın bütçe ayırdı. Tüm bu detaylar bizlere yapay zekanın askeri alandaki konumunu artıracağını gösteriyor.

Yapay zeka çalışmaları ile ilgili en fazla korku yaratan konulardan birisi de hiç şüphesiz kontrolsüzlüktür. Kontrolsüz yapay zeka gücü nükleer silahlardan daha tehlikeli olabiliyor.

Çinli teknoloji devi Tencent’in güvenlik laboratuvarından bir ekip, Tesla araçlarını kontrolden çıkarmayı bir şekilde başardılar. Öncelikli olarak Tesla araçlarından bir tanesinin yazılımıyla uğraştılar ve sonuç olarak Tesla aracını ele geçirdiler. Bu araca neredeyse istedikleri her şeyi yaptırdılar. Eğer yapay zekaya sahip askeri teknolojiler de aynı şekilde yabancılar tarafından kontrol altına alınabilirse bu büyük bir facia olacaktır.

Truva Atı nedir? Nasıl bulaşır, ne gibi önlemler almak gerekir?

Tüm dünya ülkeleri askeri alanda yapay zeka kullanımına büyük önem gösteriyor. Çok uzak olmayan bir zamanda yapay zeka teknolojisinin askeri alana tamamen entegre olduğunu göreceğiz. Peki sizce bu durum ne tür tehlikeleri beraberinde getirecek? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji