'Yapılarda sismik izolatörlerin 50 yıllık ömrü var'

'Yapılarda sismik izolatörlerin 50 yıllık ömrü var'

'Yapılarda sismik izolatörlerin 50 yıllık öm... SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr.

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sertaç Tuhta, sismik izolatörlerin kullanım ömrünün 50 senelik bulunduğunu belirtip, "İzolatörün projelendirme aşamasında belirlenen sönüm oranı ve periyodunun üstyapı ile uyumlu olarak düzenlenmesi çok önemlidir. Aksi takdirde izolatör yapıya faydadan çok zarar getirebilecektir" dedi.

Samsun'un Canik ilçesinde 197 yoğun bakım, 16 mahkum servisi ve 36'sı palyatif olmak suretiyle toplam 900 yatak, 275 poliklinik, 43 destek alanı olacak şekilde inşa edilen Şehir Hastanesi, hızla yükseliyor. 40 ameliyathane, 1 hibrit ameliyathane, 5 fizik tedavi ünitesi, ileri düzey patoloji laboratuvar ve öteki özellikli birimlerin yer alacağı, zelzele izolatörü, güneş enerji sistemine haiz hastane, aralık ayında hizmete girecek.

Samsun Şehir Hastanesi'ne de 1020 tane monte edilen sismik izolatörün, averaj 50 senelik kullanım ömrü bulunduğunu söyleyen OMÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sertaç Tuhta, "Mevcut yapılara uygulanmasında yapının zelzele performansının belirlenip ona nazaran projelendirilmeleri gerekir. Yumuşak zemin üstündeki yapılarda projelendirme aşamasında zemin durumu göz önünde bulundurulmalıdır. İzolatörün projelendirme aşamasında belirlenen sönüm oranı ve periyodunun üstyapı ile uyumlu olarak düzenlenmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde izolatör yapıya faydadan oldukça zarar getirebilecektir. İzolatörler averaj 50 yıla yakın kullanım ömrüne haizdir. Ancak çevresel etkisinde bırakır rutubet, ısı, UV ışınları benzer biçimde faktörler bu süreyi kısalabilir" dedi.

Sismik izolatörlerin yapının periyodunu büyüterek, zelzele kuvvetinin azaltılmasını sağladığını dile getiren Tuhta, "Taşıyıcı sistem elemanlarının (kolon, kiriş, perde duvar) zelzele etkisinden korunmasını hedefler. İzolatörler edilgen sismik yalıtım grubunda yer almaktadır. İki çelik levha içinde hususi kauçuk içinde çelikten üretilmiş plakalar bulunan bu elemanların çeşitli türleri var. Düşük ve yüksek sönümlü kauçuk, sürtünmeli sarkaç, kurşun çekirdekli izolatörler en oldukça kullanılan çeşitlerdir" diye konuştu.


"'Yapılarda sismik izolatörlerin 50 yıllık ömrü var'" haberi, 14 Mart 2023 tarihinde yazılmıştır. Gündem kategorisi altında bulunan 'Yapılarda sismik izolatörlerin 50 yıllık ömrü var' haberi 2023 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. 'Yapılarda sismik izolatörlerin 50 yıllık ömrü var' 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 24 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 03:49 Uzmanlar uyardı: Akdeniz diyeti öldürüyor mu?
 2. 03:47 70'li yıllarda bir bilim kurgu yazarı Ballard, ChatGPT’nin gelişini nasıl tahmin etti?
 3. 03:45 Araştırma: Hamam böcekleri nasıl tüm dünyaya yayıldı?
 4. 03:44 Uzmanlar açıkladı: Kıskançlıkla nasıl baş edilir?
 5. 03:42 Dünyadaki bütün saatler nasıl aynı anda çalışıyor?
 6. 03:41 Uzmanlar kripto varlık yasasını değerlendirdi
 7. 03:40 e-Devlet üzerinden kaza tespit tutanağı nasıl oluşturulur?
 8. 03:38 Hamilelikteki stres erkek çocukta IQ düşüklüğüne neden olabilir
 9. 03:36 Dünya bayraklarında neden mor renk yer almıyor?
 10. 03:33 Kıtır kıtır turşu yapmanızı sağlayacak lezzet sırrı!
 11. 03:30 Klozete 1 çorba kaşığı dökmek bakın ne işe yarıyormuş
 12. 03:29 Gebelik zehirlenmesinde önleyici yöntemler hayat kurtarabilir
 13. 03:27 Acısız ve ağrısız bir şekilde nasırı kökünden sökecek yöntem!
 14. 03:25 Yüzdeki istenmeyen tüyleri yok etmek için 9 bitkisel yöntem!
 15. 03:24 Muzun 1 ay süresince sağlam kalmasını sağlayan o tüyo!
 16. 03:22 Salgında düşüşe geçen beyazperde seyircisi sayısı artıyor
 17. 03:20 İskorpitin fiyatı cep yakıyor: Yanına yaklaşmak mümkün değil!
 18. 03:18 Mevduat faizinde gerileme: Düşüş 4,5 puanı gördü
 19. 03:17 Dev AVM iflasın eşiğinde!
 20. 03:14 Su içsem yarıyor diyenler meğer doğru söylüyormuş
Gündem Haberleri