'Yapılarda sismik izolatörlerin 50 yıllık ömrü var'

'Yapılarda sismik izolatörlerin 50 yıllık ömrü var'

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr.

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sertaç Tuhta, sismik izolatörlerin kullanım ömrünün 50 senelik bulunduğunu belirtip, "İzolatörün projelendirme aşamasında belirlenen sönüm oranı ve periyodunun üstyapı ile uyumlu olarak düzenlenmesi çok önemlidir. Aksi takdirde izolatör yapıya faydadan çok zarar getirebilecektir" dedi.

Samsun'un Canik ilçesinde 197 yoğun bakım, 16 mahkum servisi ve 36'sı palyatif olmak suretiyle toplam 900 yatak, 275 poliklinik, 43 destek alanı olacak şekilde inşa edilen Şehir Hastanesi, hızla yükseliyor. 40 ameliyathane, 1 hibrit ameliyathane, 5 fizik tedavi ünitesi, ileri düzey patoloji laboratuvar ve öteki özellikli birimlerin yer alacağı, zelzele izolatörü, güneş enerji sistemine haiz hastane, aralık ayında hizmete girecek.

Samsun Şehir Hastanesi'ne de 1020 tane monte edilen sismik izolatörün, averaj 50 senelik kullanım ömrü bulunduğunu söyleyen OMÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sertaç Tuhta, "Mevcut yapılara uygulanmasında yapının zelzele performansının belirlenip ona nazaran projelendirilmeleri gerekir. Yumuşak zemin üstündeki yapılarda projelendirme aşamasında zemin durumu göz önünde bulundurulmalıdır. İzolatörün projelendirme aşamasında belirlenen sönüm oranı ve periyodunun üstyapı ile uyumlu olarak düzenlenmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde izolatör yapıya faydadan oldukça zarar getirebilecektir. İzolatörler averaj 50 yıla yakın kullanım ömrüne haizdir. Ancak çevresel etkisinde bırakır rutubet, ısı, UV ışınları benzer biçimde faktörler bu süreyi kısalabilir" dedi.

Sismik izolatörlerin yapının periyodunu büyüterek, zelzele kuvvetinin azaltılmasını sağladığını dile getiren Tuhta, "Taşıyıcı sistem elemanlarının (kolon, kiriş, perde duvar) zelzele etkisinden korunmasını hedefler. İzolatörler edilgen sismik yalıtım grubunda yer almaktadır. İki çelik levha içinde hususi kauçuk içinde çelikten üretilmiş plakalar bulunan bu elemanların çeşitli türleri var. Düşük ve yüksek sönümlü kauçuk, sürtünmeli sarkaç, kurşun çekirdekli izolatörler en oldukça kullanılan çeşitlerdir" diye konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.