Yapmadıkları halde ‘yaptık’ dedikleri hizmetler

Yapmadıkları halde ‘yaptık’ dedikleri hizmetler

''Bazıları bizim yaptığımız raylı sistemleri sahiplenmeye çalışıyor''

Erdoğan’ın Pendik-Sabiha Gökçen Metrosu’nun açılış töreninde yaptığı konuşmada isim vermeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu “yaptıkları yatırımları sahiplenmeye çalışmakla” eleştirdi. Erdoğan’ın burada AKP’nin icraatlarına yönelik ifadeleri, zaman zaman sosyal medyada da gündem olan, bugüne kadar yapmadıkları için “yaptık” dediği hizmetleri akıllara getirdi.

Erdoğan, ''Bazıları bizim yaptığımız raylı sistemleri sahiplenmeye çalışıyor. Bunların kim olduğunu biliyorsunuz değil mi? Sel oluyor, İstanbul'un belediye başkanı nerede? Bodrum'da. Ama Erdoğan'ın bakanları nerede? Vakaların olduğu yerde'' ifadelerini kullandı. İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın sözlerine yanıt gecikmedi. Sosyal medya hesabı Twitter'dan paylaşımda bulunan İmamoğlu, "Bugün açılışı yapılan metro hattının maliyeti İBB tarafından karşılanmaktadır. Yani, aslında tüm ülkede olduğu gibi yatırımların tek sahibi kıymetli vatandaşlarımızdır. Pendik Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu İstanbulumuza hayırlı olsun" dedi. Bu arada Erdoğan’ın açılış sırasında ‘"BB" logosunun bir pankartla gizlendiği metro önünde poz vermesi sosyal medyada gündem oldu.

Cumhuriyet’ten Çağrı Develioğlu, Erdoğan'ın “yapmadıkları için yaptık” dediği hizmetler, icraatlar ve yatırımları derledi.

Erdoğan, 28 Nisan 2018'de İzmir mitinginde, “Bundan 15 sene önce koskoca İzmir'in doğru dürüst havalimanı var mıydı, biz geldik, Adnan Menderes Havalimanı'nı yaptık” dedi. İzmir Adnan Menderes Havalimanı 1987 yılında Turgut Özal tarafından açıldı.

1 Haziran 2018'de Adıyaman'da miting düzenleyen Erdoğan, “Adıyaman'da havalimanı var mıydı, biz yaptık biz” ifadesini kullandı. Adıyaman Havalimanı, Adalet ve Kalkınma Partisi kurulmadan 3 yıl önce yani 1998'de hizmete girdi.

2 Aralık 2016'da Ankara'da otomotiv ticaret merkezi Otonomi'nin açılışını gerçekleştiren Erdoğan, “Ankara'da 14 sene önce havalimanı var mıydı?” dedi. Ancak başkentteki Esenboğa Havalimanı 1955 yılında yapıldı.

Isparta'da partisinin düzenlediği mitingde konuşan Erdoğan, “Üniversiteyi Isparta'ya kim yaptı, üniversiteyi Isparta'ya kim getirdi, biz getirdik biz” dedi. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nin kuruluş tarihi 1992.

Muş'taki mitingde “15 yıl önce Muş'ta havaalanı yapılacak deseler kim inanırdı? Biz yaptık” dedi. Muş Havalimanı 1992 yılında sivil kullanıma açıldı, 2000 yılında terminal binası yapıldı, bu binanın açılışını da dönemin Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli yaptı.