Yargıda kadrolaşma ve akraba kayırmacılığı Meclis’e taşındı

Yargıda kadrolaşma ve akraba kayırmacılığı Meclis’e taşındı

Yargıda kadrolaşma ve akraba kayırmacılığı M... CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yargıda kadrolaşma ve akraba kayırmacılığı iddiaları konusunda Meclis araştırma önergesi verdi. Önergede, “Hakimlik ve savcılık mülakatlarıyla yargı politize edilerek bir siyasi partinin güdümüne sokulmak isteniyor. Bu süreçteki ısrar ülkemizi uçurumun eşiğine sürükler” denildi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yargıda kadrolaşma ve akraba kayırmacılığı iddiaları konusunda Meclis araştırma önergesi verdi. Önergede, “Hakimlik ve savcılık mülakatlarıyla yargı politize edilerek bir siyasi partinin güdümüne sokulmak isteniyor. Bu süreçteki ısrar ülkemizi uçurumun eşiğine sürükler” denildi.

CHP, yargıda kadrolaşma ve akraba kayırmacılığı iddiaları ile hakimlik ve savcılık mülakatlarıyla yargının politize edilerek, bir siyasi partinin güdümüne sokulmak istendiği iddialarının araştırılması için Meclis Araştırma Önergesi verdi.

HAKİMLİK TEMİNATI, SARAY REJİMİNİN BAŞINDAKİ KİŞİNİN İKİ DUDAĞI ARASINDA

CHP Grup Başkanvekili, Manisa Milletvekili Özgür Özel, önergesinde yargıda kadrolaşma ve akraba kayırmacılığının ciddi sorunlar yaratacağını belirtilerek, “Hakimlik teminatı, saray rejiminin başındaki kişinin iki dudağı arasına sıkışmıştır. Türkiye tarihinin en ağır yargı krizlerinden birinin içinden geçtiğimiz bu süreçte, yargının politize edilerek bir siyasi partinin güdümüne sokulma çabalarının merkezine, hakimlik ve savcılık mülakatları yerleştirilmiştir. Bu mülakatlarla, liyakatli ve başarılı gençlerimiz elenmekte, iktidar partisine yakın aile ve çevrelerin işaret ettiği isimler hakimlik ve savcılık görevlerine getirilmekte, liyakat ilkesi yerine sadakat ilkesi konulmaktadır” dedi.

Özel, yargıda yaşanan sorunların önüne geçilebilmesi, hakimlik-savcılık mülakatlarında nesnel, şeffaf ve tarafsız bir yöntemin hayata geçirilebilmesi için önerge verdiklerini vurguladı.

Önergenin gerekçesinde şöyle denildi:

LİYAKAT YERİNE SADAKAT

Mahkemelerin bağımsızlığı Anayasa tarafından güvence altına alınmış olsa da, Yürütme organının telkinleriyle kararlar verilmekte, bu durum da yargıya olan güveni zedelemektedir. Yargı bağımsızlığı sağlanmadan, Türkiye’de hiç kimse kendisini güvende hissetmeyecektir. Hakimlik teminatı, saray rejiminin başındaki kişinin iki dudağı arasına sıkışmış, beğenilmeyen kararlara imza atan hakimler başka illere atanmakta, dosyadan el çektirilmekte ya da son anda heyetler değiştirilmektedir. Türkiye tarihinin en ağır yargı krizlerinden birinin içinden geçtiğimiz bu süreçte, yargının politize edilerek bir siyasi partinin güdümüne sokulma çabalarının merkezine, hakimlik ve savcılık mülakatları yerleştirilmiştir. Bu mülakatlarla, liyakatli ve başarılı gençlerimiz elenmekte, iktidar partisine yakın aile ve çevrelerin işaret ettiği isimler hakimlik ve savcılık görevlerine getirilmekte, liyakat ilkesi yerine sadakat ilkesi konulmaktadır.

ESKİ MİLLETVEKİLLERİ VE ÜST DÜZEY BÜROKRATLARIN YAKINLARI

Yandaş kayırmacılığı olarak kullanılan Nepotizm kavramı, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının 18’inci yılında tüm alanlarda büyük bir sorun olarak önümüze çıkmaktadır. Ancak yargıda liyakatli isimler yerine yandaşların kayırıldığı bir sürecin başlaması ve bu süreçte ısrar edilmesi, yargı bağımsızlığının sonunu getireceği gibi ülkemizi de uçurumun eşiğine sürükleyebilecektir. Kaldı ki Kamu Denetçiliği Kurumu’nun hakim ve savcı mülakatlarına ilişkin bir başvuru üzerine, 'Sözlü sınavların iyi yönetim ilkelerinden olan nesnellik, tarafsızlık, şeffaflık, hesap verilebilirlik ve kararların gerekçeli olması ilkelerine uygun yapılmasını teminen idarenin bundan sonra düzenleyeceği sözlü sınavlar öncesinde bilgi soruları yanında cevap anahtarlarını hazırlaması, sınavlara giren adaylara verilen puanların gerekçelerini ortaya koyacak tedbirler alması' yönünde tavsiye kararında bulunmuş ancak bu karar yerine getirilememiştir. Mayıs ayında gerçekleştirilen hakimlik ve savcılık atamalarında akraba ve yandaş kayırmacılığına yönelik çok sayıda örneğe rastlanmış, eski milletvekillerinin, yüksek yargı temsilcilerinin, üst düzey bürokratların yakınlarından oluşan atama listesi basına yansıyan haberlerle kamuoyunun gündemine gelmiştir.”

Prof. Dr. Adıyaman: İstanbul’dan bütün illere bu virüsü taşıyacaklar

"Yargıda kadrolaşma ve akraba kayırmacılığı Meclis’e taşındı" haberi, 29 Mayıs 2020 tarihinde yazılmıştır. Politika kategorisi altında bulunan Yargıda kadrolaşma ve akraba kayırmacılığı Meclis’e taşındı haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Yargıda kadrolaşma ve akraba kayırmacılığı Meclis’e taşındı 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 22 Haziran 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 14:30 Fatih’te bıçaklı kavga: Saldırgan kendi bıçağı ile öldürülmüş oldu
 2. 14:26 Galatasaray, Granit Xhaka İçin Transfer Hamlesini Başlattı
 3. 14:23 Trabzonspor, Pascal Gross Transferi İçin İngiltere'ye Yöneldi
 4. 14:20 Theodore Roosevelt Uçak Gemisi Busan'a Varış Yaptı: Ortak Askeri Tatbikatlar Başlıyor
 5. 14:19 EURO 2024'ün ilk haftasının en iyi golü açıklandı!: İşte detaylar
 6. 14:15 DSÖ: Gazze'de 10 Binden Fazla Yaralı İçin Acil Tahliye Çağrısı
 7. 14:10 Şehit Astsubay Mehmet Ali Horoz'un vasiyeti yerine geliyor
 8. 14:08 Fenerbahçe'den Dev Transfer Hamlesi: Victor Lindelöf Hedefte!
 9. 14:05 İşte uzun yaşamanın sırrı!: O 8 alışkanlık ömür uzatıyor!
 10. 14:00 Yeni ultra lüks SUV geliyor!: Xiaomi'den bütçe dostu elektrikli otomobil!
 11. 14:00 Gazze'ye Yüzer İskele ile Yardım Yeniden Başladı
 12. 13:55 Hindistan'da düzmece içki faciası!
 13. 13:55 Uzmanlar açıklıyor: Altının fiyatı daha da yükselecek!
 14. 13:21 Fenerbahçe'nin Yeni Sezon Formasının Satış Fiyatı Açıklandı!
 15. 13:21 Özel: İmamoğlu ya da Yavaş olsaydı, Erdoğan şimdi Cumhurbaşkanı olmazdı!
 16. 13:20 MHP üyeleri, bir CHP üyesinin saldırıya uğramasına tepki gösteren Özgür Özel'i eleştirdi!
 17. 13:18 Bu Da Oldu! Evde Beslediği Timsaha Kazak Giydirip Tasma Takan Kisi Gözaltında!
 18. 13:08 Serdar Ortaç'ın TikTok hesabı kapatıldı!
 19. 13:05 Yurt Dışı Seyahati Sevenler İçin Vizesiz 3 Harika Seçenek! Hem Muhteşem Hem De Uygun Bütçeli Tatil!
 20. 13:04 Elon Musk'ın Bir Yöneticisinden Daha Bir Çocuğu Olduğu Ortaya Çıktı. Bilinen 12. Çocuk Bu Oldu!
Politika Haberleri