Yargıtay: Davutoğlu'na 'yalancı' demek suç değil

Yargıtay: Davutoğlu'na 'yalancı' demek suç değil

Başbakanlıktan azledildikten sonra gözden düşen, Saray'a yakın kalemler tarafından sık sık açıkça hedef gösterilen Ahmet Davutoğlu'na yalancı demek de 'ifade özgürlüğü' kapsamına alındı.Yargıtay 18. Ceza Dairesi, TKP'nin...

Başbakanlıktan azledildikten sonra gözden düşen, Saray'a yakın kalemler tarafından sık sık açıkça hedef gösterilen Ahmet Davutoğlu'na yalancı demek de 'ifade özgürlüğü' kapsamına alındı.

Yargıtay 18. Ceza Dairesi, TKP'nin "Davutoğlu istifa etmelidir, yalancı bakan istemiyoruz" bildirisiyle ilgili verilen cezayı bozdu.

Kapatılan Ankara 45. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 2013 yılında görülen davada mahkeme, Ahmet Davutoğlu'na "hakaret suçu" işlendiği iddiasıyla ceza vermişti. Yapılan itiraz sonucu Yargıtay 18. Ceza Dairesi verilen kararı bozma yönünde karar aldı.

Yargıtay'ın açıkladığı kararda "bireyin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte hakaret suçu oluşmamıştır" denilerek söz konusu bildirinin "ifade özgürlüğü" kapsamında olduğunu belirtti.

Kararda şu ifadeler yer aldı:

"Sonuç olarak 'Davutoğlu istifa etmelidir, yalancı bakan istemiyoruz. Dışişleri bakanı derhal istifa etmelidir' şeklindeki ifadelerin söylendiği yer ve zaman unsurları da gözetildiğinde katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, eleştiri niteliğindedir. Aksi düşünce, suçla korunmak istenen değeri ölçüsüz bir şekilde genişletmek ve ifade özgürlüğünü ön plana çıkaran evrensel hukuk düşüncesiyle bağdaşmayan bir yorum anlamına gelebilecektir."