Yargıtay, Kırşehir saldırılarında valiyi 'kusursuz' buldu

Yargıtay, Kırşehir saldırılarında valiyi 'kusursuz' buldu

"İkinci Madımak" olarak anılan ve izleyenleri Sivas Katliamı'na götüren Kırşehir'deki Gül Kitabevi'nin yakılmasında savcı suçsuz bulundu.Yakılan Gül Kitabevi’nin sahibi Sait Akıllı’nın suç duyurusu üzerine Vali Şentürk...

"İkinci Madımak" olarak anılan ve izleyenleri Sivas Katliamı'na götüren Kırşehir'deki Gül Kitabevi'nin yakılmasında savcı suçsuz bulundu.

Yakılan Gül Kitabevi’nin sahibi Sait Akıllı’nın suç duyurusu üzerine Vali Şentürk hakkındaki şikâyet, Yargıtay  Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre, Başsavcılık, 10 Mart’ta verdiği kararında, "ihmal göstererek görevini kötüye kullandığına dair iddianın soyut ve genel nitelikte bulunduğu, somut bilgi ve belgeye dayanmadığı" gerekçesiyle Vali Şentürk hakkındaki şikâyetin işleme konulmamasını kararlaştırdı.

"Dayanak" olarak da Kırşehir Valiliği’nin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği savunma yazısı gösterildi.

Yazıda, “Olayın beklenmeyen hal niteliğinde ve aniden geliştiği, büyüyeceğine dair emare bulunmadığı, dar kapsamlı istihbarat dışında önceden haber alınamadığı, müdahale edilmesine karşın engellenmelerinin başarılamadığı; gazlı ve coplu müdahalede bulunulmasına karşın HDP il binası ve iş yerlerinin yakılarak tahrip edildiği'' ifade edildi.

Gül Kitabevi’nin sahibi Sait Akıllı’nın avukatı Hatem Göksu, Danıştay’a başvurarak, karara itiraz etti.

Valiliğin yazısında; "6 ve 8 Eylül 2015’te Dağlıca’da 16 askerin, Iğdır’da 13 polisin şehitedildiği ve şehit polislerden birinin Kırşehirli olduğu" ifade edildi.. "Bu saldırılar üzerine Ülkü Ocakları ve Alperen Ocakları’nın açıklama yapacağına dair duyum alındığı, o gün valilikteki asayiş toplantısında tedbirlerin belirlenip Emniyet’e iletildiği" anlatıldı. Başlangıçta, 500-600 kişilik bir grubun yürüdüğü, kalabalığın 8 bin kişiyi bulduğu iddia edildi. Bir grubun “emirleri dinlemeyip güzergah değiştirerek farklı yöne yürüdükleri'' savunuldu.

GENEL