Yargıtay’da yeni kurallar…Yarışmaya katılmak isteyen hakime, etik kurul engeli

Yargıtay’da yeni kurallar…Yarışmaya katılmak isteyen hakime, etik kurul engeli

Yargıtay, bir televizyon kanalında yayımlanan ödüllü yarışma programına katılmak isteyen hakime de 'yargı etiğine' aykırı olduğu gerekçesiyle izin vermedi.

Yargıtay, bir televizyon kanalında yayımlanan ödüllü yarışma programına katılmak isteyen hakime de 'yargı etiğine' aykırı olduğu gerekçesiyle izin vermedi. Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Saldırım, Yargı Etiği Danışma Kurulu'nun, hakimlerin, yeni seçilen belediye başkanı ya da milletvekillerinin 'hayırlı olsun' ziyaretine gidemeyeceği, sosyal medyadan kutlama mesajı gönderemeyeceği yönünde kararlar aldığını söyledi. Saldırım, alınan kararlara gerekçe olarak, yargıda şeffaflık ve güvenilirliği artırılmak istendiğini kaydetti.

İstanbul Bildirgesi'ne ilişkin açıklamalarda bulunan, Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Saldırım, İstanbul Bildirgesi'nin, yargıda şeffaflık konusunda ilk ve kapsamlı bir metin olduğunu söylerken,"Bugüne kadar biz, yargı olarak şeffaflığın önemini biliyorduk. Ama İstanbul Bildirgesi tarafından yargıda şeffaflık tanımlanana kadar ucu açık bir kavramdı; sınırları ve içeriği belli değildi. Yargıtay olarak son 3 yıldır yaptığımız yoğun çabalar sonucunda 5 kıtadan 30 ülkeden yüksek mahkeme başkanlarının da katıldığı toplantıyla bir küresel konsensüs sağlamayı başardık. Bu konsensüsün içerisinden farklı hukuksal gelenekten gelen yüksek yargı üyelerinin de görüşleri etkili oldu. En son 23 Temmuz 2019 tarihinde Birleşmiş Milletle Ekonomik ve Sosyal Konsey tarafından İstanbul Bildirgesi yargıda şeffaflık konusunda ilk ve kapsamlı bir metin olarak kabul edildi" dedi.

YARIŞMAYA KATILMAK İSTEYEN HAKİME ETİK KURUL ENGELİ

Yargı Etiği Danışma Kurulu’nun verdiği birçok önemli karar olduğunun belirten Saldırım, "Hakimlerimizden biri televizyon kanalındaki ödüllü bir bilgi yarışmasına katılmak istedi. Kurul, bunu uygun bulmayarak, hem gelir getirici bir faaliyet olması hem de hakimleri yargı görevi dışındaki fazladan zaman ve emek ayırmalarının yanlış olduğunu, asıl çaba göstermeleri gereken konunun yargısal faaliyetler olduğunu belirtti. Bu da bizlerin ehliyet ve özeni nasıl hayata geçireceğimiz bakımından son derece önemli. Bir başka kararımız da yeni seçilen belediye başkanı ya da milletvekillerinin 'hayırlı olsun' ziyaretine hakimlerin gidemeyeceği, sosyal medyadan kutlama mesajı gönderemeyeceği yönünde oldu" ifadelerini kullandı.

'BAZEN DİSİPLİN, BAZEN ADLİ CEZA GEREKTİREBİLİR'

Saldırım, Etik Kurulunun verdiği kararların yaptırımı olup olmadığı konusunda ise "Etik olarak biz; bir şeyin doğru ya da yanlış, kötü ya da iyi olduğunu söylüyoruz. Bu kötü ya da yanlış olan şey bazen disiplin cezasını gerektirebilir. Bazen suç sayılıp, adli cezayı gerektirebilir. Bazen de her iki açıdan da cezai anlamda bir yaptırımı yoktur; ama toplumun vicdanında bir kınama doğurabilir.

Meslektaşları ya da toplum tarafından bir kınamaya neden olabilir. Dolayısıyla bizim en çok üzerinde durduğumuz şey yargı etiği konusunda toplumsal bilincin oluşturulması" şeklinde konuştu.

Politika