Yargıtay'dan gelin-kayınvalide kararı

Yargıtay'dan gelin-kayınvalide kararı

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, eşine 'Ya çalışacaksın ya da defolup git' deyip annesinin evindeki işleri de yapmaya zorlayan eşi haksız buldu. Eşin baskılarını 'kişilik haklarına saldırı' olarak değerlendiren Kurul, mahkemenin...

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, eşine 'Ya çalışacaksın ya da defolup git' deyip annesinin evindeki işleri de yapmaya zorlayan eşi haksız buldu. Eşin baskılarını 'kişilik haklarına saldırı' olarak değerlendiren Kurul, mahkemenin kadın lehine verdiği 8 bin liralık tazminata da az dedi.

6. Aile Mahkemesi'nde boşanma davası açan koca, kaynanasıyla görüşmek istememesine rağmen eşinin sürekli baskısına maruz kaldığını iddia etti. Bunun üzerine eşi de "Asıl mağdur benim, kaynanamın evindeki işleri yapmam için bana şiddet uyguluyor' diyerek boşanmak için karşı dava açtı.

Kadın, “İşe girmem için baskı uyguladı. Kaynanamın ev işlerini yaptırmak için şiddet uyguladı. Bana, hakaret ve küfürler etti'' diyerek 50 bin TL maddi, 50 bin TL manevi tazminat dışında 500 TL tedbir ve yoksulluk nafakası ile müşterek çocuk için 500 TL nafaka talep etti.

YARGITAY TAZMİNATI AZ BULDU
Tarafların boşanmasına hükmeden mahkeme, erkeği haksız buldu ve 5 bin TL maddi, 3 bin TL manevi tazminat ile velayetini anneye verdiği çocuğa 300 TL iştirak nafakası ödenmesine karar verdi. Karar sonrası iki taraf da temyize gidince Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, mahkeme kararını bozarak kaynananın işlerini yapmaya ve çalışmaya zorlandığını belirten kadını haklı bulup kadın yararına takdir edilen maddi ve manevi tazminatın az olduğuna hükmetti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam