Yargıtay’dan ‘retweet’ kararı

Yargıtay’dan ‘retweet’ kararı

Yargıtay, Twitter için dikkat çeken bir karar verdi. Yargıtay, Twitter’da hakaret içerikli paylaşımları retweet yapan kullanıcının hakaret suçu işlediğine hükmetti.

Yargıtay 18’ini Ceza Dairesi, Twitter’da kamu görevlisine hakaret içeren paylaşımı retweet yapan kullanıcının aynı suça ortak olduğu kararını verdi.

TRT Haber’de yer alan bilgiye göre, hakaret içerikli paylaşımın daha fazla kullanıcıya ulaştığı ve zincirleme şekilde hakaret suçunun oluştuğu belirtildi.

Hukukçular, “Yaptığım her retweet onayladığım anlamına gelmez, retweetlerden sorumlu değilim” mesajının cezadan kurtulmaya yetmeyeceği konusunda uyardı.

Hakaret suçunu işleyenler 3 aydan 2 yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılıyor.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun bir haberi retweet ettiği gerekçesiyle verilen hapis cezası Yargıtay tarafından onanmış ve milletvekilliği düşürülmüştü. Gergerlioğlu, Anasaya Mahkemesi'ne başvurmuş ve mahkeme Gergerlioğlu'nun  "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı" ile "kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı"nın ihlal edildiği kararı vermişti. Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla yeniden Kocaeli Milletvekili olarak TBMM Genel Kurulu'nda görevine geri dönmüştü.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem