Yarkadaş: "AKP seçmeninin yüzde dokuzu 'Hayır'da kararlı."

Yarkadaş: "AKP seçmeninin yüzde dokuzu 'Hayır'da kararlı."

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Hayır oyları yüzde 54.2, Evet oyları ise yüzde 46'da seyrediyor. AKP seçmeninin hatırı sayılır bir bölümü tek adamlığa ve rejimin değiştirilmesine karşı çıkıyor" dedi. İKİ...

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Hayır oyları yüzde 54.2, Evet oyları ise yüzde 46'da seyrediyor. AKP seçmeninin hatırı sayılır bir bölümü tek adamlığa ve rejimin değiştirilmesine karşı çıkıyor" dedi. 
İKİ VEKİLDEN PANEL SERİSİ
CHP Almanya Birliği'nin düzenlediği etkinliklere katılan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, CHP Milletvekili Mahmut Tanal'la birlikte dört ayrı kentte sekiz panele katıldı.
ÇAĞRI YAPTILAR
Yaklaşık 2500 kişiye hitap eden CHP'li Yarkadaş ile Tanal, anayasa değişikliğinin Türkiye'yi felakete sürükleyeceğini söyledi. Vekiller, "Hayır oyu verin ve Türkiye'yi felaketten döndürün" dedi. Mahmut Tanal, "Bu anayasada hukuk yok, adalet yok" diye konuştu.
"CUMHURİYET RUHU YOKEDİLİYOR"
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Frankfurt, Darmstadt, Bad Kreuzchen ve Wiesbaden'da yaptığı konuşmalarda anayasa değişikliğinin tek adamlığa geçiş anlamına geldiğini söyledi. Yarkadaş, "Bu anayasa, cumhuriyet ruhunu ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır" dedi.
FAS KRALI ÖRNEK ALINMIŞ

Anayasa değişikliğine konulan maddelerin bir çoğunun FAS'tan alındığını belirten Yarkadaş, "Fas Kralı'nın yetkileri kopya edilmiş. Kralın yetkileri seçilecek cumhurbaşkanına da verilmek isteniyor" ifadesini kullandı.
SON RAKAMLAR
Yarkadaş, panelde yaptığı konuşmada elindeki son kamuoyu araştırmasını da açıkladı. CHP'li vekil, "Hayır oyları yüzde 54.2, Evet ise 46 oranında" dedi.
AKP ve Saray'ın evet oylarını artırmak için ekonomik iyileştirmelere yönelebileceğini belirten Yarkadaş, "Sicil affı ve öğretmen alımı gibi ataklarla kamuoyu desteği bulmaya çalışıyorlar" diye konuştu. 
AKP SEÇMENİNİN TAVRI
AKP seçmeninin yüzde yirmisinin hayır oyu verme eğiliminde olduğunu belirten Yarkadaş, "Aynı dilim içindeki yüzde dokuz hayır demekte kararlı" dedi. Yarkadaş, AKP yönetiminin yüzde dokuzluk kesimi ikna edemediğini belirterek şunu söyledi:
"Akp'ye oy veren ancak referandumda hayır vereceği görülen yüzde dokuzluk seçmen grubu, tek adamlığa karşı çıkıyor. Rejimin değişmesini de istemiyor. AKP bunu gördüğü için ısrarla rejimin değişmeyeceğini söylüyor. Tabanlarını ikna etmeye çalışıyorlar ancak sonuç alamıyorlar."
MHP VE HDP ANALİZİ
CHP'li Yarkadaş, Mhp seçmeninin yüzde seksene yakınının da hayır oyu vereceğinin anketlerde görüldüğünü söyledi. Yarkadaş, "Hdp seçmeninin yüzde 96.4'ü hayır vereceğini söylüyor" ifadesini kullandı.
CHP'li vekil, "HDP seçmeni, Recep Tayyip Erdoğan'ın Kürt sorununu çözemeyeceğini düşünüyor. Bir de başkanlık rejiminin ülkeyi böleceğini düşünüyor. Bölünmek istemedikleri için hayır oyu vereceklerini söylüyorlar. Bu Türkiyemiz için büyük bir şanstır" dedi.
TUTUKLU GAZETECİLERİ ANLATTI
CHP'li Yarkadaş, paneller serisinde başta Cumhuriyet yazarları olmak üzere tutuklu gazetecilerin durumuna da dikkat çekti. Yarkadaş, Cumhuriyet Gazetesi yazarlarını Silivri Cezaevi'nde ziyaret ettiğini ve kendilerini soran herkese selam söylediklerini dile getirdi. 
Bunun üzerine Darmstadt'taki panele katılan 400'ü aşkın dinleyici Cumhuriyet yazarlarını alkışladı. Katılımcılar bu sırada ellerinde bulunan Hayır yazılı kartları da havaya kaldırarak mesaj verdi. Yarkadaş, Türkiye'de 151 gazetecinin cezaevinde olduğunu dile getirdi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika