‘Yaşamak istiyoruz’ diyen kadınlara polis müdahalesi: 3 gözaltı

‘Yaşamak istiyoruz’ diyen kadınlara polis müdahalesi: 3 gözaltı

Ankara'da Kadın Savunma Ağı’nın kadın cinayetlerini protesto etmek amacıyla “Yaşamak istiyoruz” pankartı ile yaptıkları eyleme polis müdahale etti....

Ankara'da Kadın Savunma Ağı’nın kadın cinayetlerini protesto etmek amacıyla “Yaşamak istiyoruz” pankartı ile yaptıkları eyleme polis müdahale etti. Müdahalede 3 kadın gözaltına alındı.

Ankara’nın Mamak ilçesinde bir kadının evli olduğu erkek tarafından katledilmesinin ardından Kadın Savunma Ağı, “Yaşamak İstiyoruz” diyerek Tuzluçayır Meydanı’nda basın açıklaması düzenlemek istedi. Meydanı ablukaya alan polisler Valilik yasağını gerekçe göstererek kadınların alana girmesine engel olmak istedi.

"48 saat içerisinde Ankara’da iki kadın katledildi, isyan ediyoruz"

Polis ablukasına tepki gösteren kadınlardan Aysun Gençtanır, “Kadınlar sokak ortasında katlediliyor. Kadınlar Mamak’ta, Dikmen’de Türkiye’nin dört bir yanında. Biz yasal olan hakkımızı kullanacağız. Ve burada kendimizi ifade edeceğiz. Katliamcıları engellemiyorsunuz. Kadınlara saldırıyorsunuz. 48 saat içerisinde Ankara’da iki kadın katledildi. İsyan ediyoruz. Sesimizi çıkarmaya devam edeceğiz. Kadın katillerini koruyorsunuz. Onlara barikat kurmuyorsunuz. Bu ne cüret? Sizin de karşısındayız. Kadınlar yaşamak için mücadele etmeye devam edecek” dedi.

Kadınlar konuşur konuşmaz taşıdıkları “Yaşamak İstiyoruz” yazılı pankartı yırtan polislerin, bu sırada Aysun Gençtanır’ı hem kafasından hem de kolunu ters çevirerek darp ettiği iddia edildi.

Polisin bu uygulamalarına tepki gösteren Buse Üçer, Aysun Gençtanır, Meziyet Yıldız isimli kadınlar ters kelepçe ile gözaltına alındı.

Kadınların gözaltı aracında da şiddete maruz bırakıldığı öne sürüldü.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika