Yatırımcılara kılavuzluk eden podcast serisinin 2. sezonu Prof. Dr. Emre Alkin ile devam ediyor

Yatırımcılara kılavuzluk eden podcast serisinin 2. sezonu Prof. Dr. Emre Alkin ile devam ediyor

Finans okuryazarlığı artırmak amacıyla hazırlanan Binomo Cast podcast serisinin 2.sezonu Ayvansaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin’in konukluğuyla sürüyor. Yeni sezonun ikinci bölümünde ise ‘Nasıl yatırım yapmalıyız?’ sorusuna yanıt arandı.

Bütçelerini doğru yöntemlerle değerlendirmek ve yatırım yapmak isteyen birçok kişi, yeni bir yılın başındayken finans sektörünün farklı enstrümanlarını araştırıyor. Finans dünyasının bilirkişileri ise yatırım yapmadan önce yeteri seviyede finansal okuryazarlık düzeyine erişilmesini öneriyor. Online ticaret platformu Binomo tarafından yatırımcı adayları için hazırlanıp Spotify’da yayınlanan Binomo Cast podcast serisi, finans dünyasının anahtarını sunmaya tüm hızıyla devam ediyor. İkinci sezonun konuğu Ayvansaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin ikinci bölümdeNasıl yatırım yapmalıyız?’ sorusuna yanıt veriyor.

 

Yatırım finansal enstrümanlarla sınırlı kalmıyor!

Birikimlerini değerlendirmek ve yatırım yapmayı düşünenler için yeni yılın ilk aylarındaNasıl yatırım yapmalıyız?’ başlıklığıyla dinleyicilerle buluşan ikinci sezonun ikinci bölümünde, yatırımın ne olduğundan finansal okuryazarlığa kadar birçok konu irdeleniyor. Yatırım kavramını “eldeki varlığı büyütmek amacıyla kullanılan her türlü faaliyetolarak tanımlayan Prof. Dr. Emre Alkin, sadece finans dünyasında değil kişisel gelişim alanlarında da yatırım yapılabileceğine dikkat çekiyor. İlgi duyulan her alan hakkında detaylı bir araştırma yapılıp bilgi edinmenin de bir yatırım olduğunu aktaran Emre Alkin, finansal yatırım yapacak adayların da finansal okuryazarlık kazanmaları gerektiğinin önemini vurguluyor.

 

Podcast serisinde Türkiye’nin finansal araçları gündem konusu oldu

Finans ve yatırım dünyasına dair birçok konunun masaya yatırıldığı bölümde, Türkiyedeki tasarruf alışkanlıkları da konuşuldu. Prof. Dr. Emre Alkinin paylaşımlarından ülkemizde en çok altın, döviz, gayrimenkul ve hisse senedi enstrümanlarının kullanıldığı bilgisine ulaşılıyor. Adaylar için yatırım sürecine rehberlik eden seriden edinilen bilgilere göre, Türkiyede yaşayan insanlar hareketli döviz piyasasından kendini korumak için 60 yıl boyunca bilindik yöntemleri kullanırken, 80lerden itibaren ise hisse senetlerine meyletmelerine rağmen günümüzde hisse senedi yatırımcılarının sayısı henüz 2 milyona yaklaşıyor. Hisse senedine yatırım yapan kişiler ise, gelecekte kritik bir noktada konumlanacak olan şirketlerin kârlarına şimdiden ortak oluyor.

 

En çok hata altına yatırımda!

Birçok yatırım aracının ayrıntılarıyla ele alındığı bölümde, Türkiye’de en çok altına yatırım yapıldığına dikkat çekilirken, altının dövizle doğru orantılı hareket ettiği aktarılarak şunlar söyleniyor:Altının gramı, yurt dışındaki ons altının dolar cinsinden fiyatıyla ve Türkiye’deki dolar kurunun çarpımıyla bulunuyor. Fakat en büyük finansal okuryazarlık hataları da altın yatırımlarında yapılıyor. Türkiyede birçok kişi altın fiyatları yükselince satın almaya yönelirken, aslında zarar ediyor.

 

“Yatırım sürecinde rasyonel davranılmalı”

Nasıl yatırım yapmalıyız?’ isimli ikinci bölümde yatırımcı adaylarının finansal okuryazarlık kazanmaları için birçok öneride bulanan Ayvansaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin, öngörülerle kâr edilemeyeceğini dile getirerek yatırımcılara rasyonel davranışlar çerçevesinde hareket etmeleri gerektiğinin tavsiyesini veriyor. Birçok kişinin süreç boyunca piyasa hareketliliğinden etkilenerek paniğe kapıldığına ve dolayısıyla duygusal kararlar verdiğine dikkat çekilen sohbette, korku ve endişenin faydası olmadığına değiniliyor. Bölüm boyunca Michele Cedolinin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Emre Alkin, varlığı keyfe çevirmenin bir kültür işi olduğu argümanından yola çıkarak, birikmiş bütçenin bir yatırım aracıyla değerlendirilmediği sürece faydası olmayacağını belirtiyor.

 

Avrupalılar sabit getirili menkul kıymetleri tercih ediyor

Türkiye ile Avrupa arasındaki birikim alışkanlıklarının da karşılaştırıldığı podcast serisinde, Avrupada yaşayan insanların tercih ettiği finansal araçlara dair:Avrupalılar parasını korumayı önemsediği için, en çok sabit getirili menkul kıymetleri alıyor. Türkiyedeki yatırımlar ise altın üzerinden şekillenmeye devam ediyor” şeklinde yorumlanıyor.

 

Yatırımın ne olduğu, Türkiye’de en çok hangi yatırım enstrümanlarının kullanıldığı, en çok hangi finansal okuryazarlık hatalarının yapıldığı gibi konuların tartışıldığı ’Nasıl yatırım yapmalıyız?’ isimli bölümde, yatırımcı adayları için birçok ipucu sunuluyor. Online ticaret platformu Binomo, ‘Binomo Cast’ adlı podcast serisinin gelecek bölümlerinde ise adaylar için finans dünyasını hem eğlenceli hem de öğretici bir ortama dönüştürmeye devam ederken, Prof. Dr. Emre Alkin, merak edilen soruları Michele Cedolin’in moderatörlüğünde yanıtlayacak.

 

Binomo Cast: https://open.spotify.com/show/3vwNjIHitZHHxhp3jRL3A2?si=129dc7233b714236

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem