Yavaş'ın başlattığı imar incelemesinde flaş gelişme: Ankara’da rantı yiyen ‘FETÖ’ bağlantılı 10 isme ulaşıldı!

Yavaş'ın başlattığı imar incelemesinde flaş gelişme: Ankara’da rantı yiyen ‘FETÖ’ bağlantılı 10 isme ulaşıldı!

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı imar incelemesinde rantın 10 milyar lirayı geçtiği, 'FETÖ' bağlantılı 10 isme ulaşıldığı belirtildi...

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı imar incelemesinde rantın 10 milyar lirayı geçtiği, 'FETÖ' bağlantılı 10 isme ulaşıldığı belirtildi. İncelemenin başlatılması için ilk önergeyi veren CHP Belediye Meclis Üyesi Ertan Işık, "Yapılanlar karşısında insanın aklı, hayali duruyor. Vicdanları sızlamadan, 100 dairelik yer, 2 bin daireye çıkarılmış. İşin garibi bu rantlardan belediyenin kasasına bir kuruş girmiyor" dedi.

Ankara Belediyesi’nin başlattığı imar incelemesi, rantı gözler önüne serdi. 10 milyar lirayı geçtiği belirlenen rant, çoğu firarda olan FETÖ’cülere gitti. Araştırmada FETÖ bağlantılı 10 isme ulaşıldı. 2 ismin firari Rahmi Bıyık ile ortağı Ömer Akgül olduğu anlaşıldı.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre, incelemenin başlatılması için ilk önergeyi veren CHP Belediye Meclis Üyesi Ertan Işık, "Yıllarca imar rantından en çok FETÖ'cüler yararlandı. Halen yurt dışında olan Doğukan Planlama'nın sahibi Rahmi Bıyık, aynı zamanda kaçak Ömer Akgül'ün ortağı. Çukurambar'daki yüksek katlı yerlerde en büyük rantı sağladılar" dedi.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra HSK'nın hazırladığı ve iddianamelerde de yer alan raporda FETÖ'nün en önemli finans ayaklarından birisinin, plan değişiklikleriyle kat artırımları olduğu belirtildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı İmar Dairesi'nde geçen hafta  ‘Parsel parsel inceleniyor' çalışmasında olayın boyutlarının bilinenin de kat kat üzerinde olduğu anlaşıldı. İncelemenin başlatılması için ilk önergeyi veren CHP Belediye Meclis Üyesi Ertan Işık şunları anlattı:

RANTI ELDE EDENLERİN DEĞİŞİK BAĞLANTILARI VAR

“Uzmanların yaptığı kaba taslak hesaplardan, rantın 10 milyar lirayı geçtiği anlaşılıyor. Rant ve bu rantı elde edenlerin değişik bağlantıları var. Sağlıklı soruşturmalarla, bu kişilerin, tutunacak dalları yok. Bizler en azından dilsiz şeytan olmayalım, gerçekleri ortaya koyalım, elimizden geleni yapalım. El attığımızda, her türlü iftiralarla da karşı karşıya geleceğimizi tahmin ediyoruz.”

RANTI İLK BELİRLEMELERE GÖRE ELDE EDEN 10 KİŞİ VAR

15 Temmuz darbe girişiminden sonra HSK'nın hazırladığı ve iddianamelerde de yer alan raporda FETÖ'nün en önemli finans ayaklarından birisinin, plan değişiklikleriyle kat artırımları olduğu belirtildi. Gelişmeleri yakından bilen, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'la da birlikte çalışan Meclis üyesi Işık, şunları anlattı:

“Ankara'nın rantını ilk belirlemelere göre elde eden 10 kişi var. Kazançları da kaba taslak 10 milyarı geçiyor. Yapılanlar karşısında insanın aklı, hayali duruyor. Vicdanları sızlamadan, 100 dairelik yer, 2 bin daireye çıkarılmış. İşin garibi bu rantlardan belediyenin kasasına bir kuruş girmiyor. Bu işlere giren FETÖ'cülerin bir kısmı firarda. Bir kısmı gitmeden önce, mallarını başka kişilerin üzerine yapıp ortakları olmuş. Bunun somut belgeleri çıkıyor. Yıllarca imar rantından en çok FETÖ'cüler yararlandı. Halen yurt dışında olan Doğukan Planlama'nın sahibi Rahmi Bıyık, aynı zamanda kaçak Ömer Akgül'ün ortağı. Çukurambar'daki yüksek katlı yerlerde en büyük rantı sağladılar.”

Adını açıklamayan bir Meclis üyesi ise eski CHP milletvekili Sinan Aygün'ün yaptırdığı Togo kuleleriyle ilgili tartışmaların, MHP ve AKP'lilerin oylarıyla 5 ay önce gündeme geldiğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika