Yavaş'tan Cumhurbaşkanlığı yanıtı: Gurur verici

Yavaş'tan Cumhurbaşkanlığı yanıtı: Gurur verici

Bu gurur duyulacak bir şey. Ancak şu anda böyle bir düşüncem yok" dedi.

World Mayor’da 2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü finalistleri arasında gösterilen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kendisine oy verenlerin sorularını yanıtladı. Sonucun açıklanmasına bir gün kala Ankara’da heyecanlı bekleyiş sürerken, belediye başkanlarının kendisine yöneltilen sorularla birlikte bu sorulara verdiği yanıtlar da organizasyonun internet sitesinden yayınlandı. Mansur Yavaş’a en çok yöneltilen sorulardan birisi Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili oldu.

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre Yavaş, Cumhurbaşkanlığı ile ilgili soruları şöyle yanıtladı: “Adımın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde öne çıktığını biliyorum. Bu gurur duyulacak bir şey. Bu da hizmetlerimizin vatandaşlarımız tarafından takdir edildiği anlamına geliyor. Ancak şu anda böyle bir düşüncem yok. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı çok değerli bir makam ve halkım kendilerine hizmet etmem için beni seçti. Şu anda görevimizi büyük bir motivasyonla yapıyoruz ve halkımızın sevgisine ve güvenine layık olmaya çalışıyoruz. Öncelikle Ankara için bir başarı hikayesi yazmamız gerekiyor ve bunu da şu anda vatandaşlarımızla el ele vererek gerçekleştiriyoruz.”

“ANKAPARK’A BİRLİKTE KARAR VERECEĞİZ”

Katılımcıların Mansur Yavaş’a çok sayıda soru yönelttiği konulardan birisi de Ankapark oldu. Ankapark projesinin maliyetinin 750 milyon dolar olduğuna dikkat çeken Yavaş, şu ifadeleri kullandı: “Maalesef eski yönetim anlayışının vatandaşlar için en büyük kaybı Ankapark. Projenin maliyeti 750 milyon dolar. Ankapark, tüm sivil toplum kuruluşlarının ve ilgili derneklerin itirazına rağmen “Ben yaptım oldu” anlayışı ile inşa edildi. Halkın parası demir yığınlarına harcandı. Parkı neredeyse “ücretsiz” olarak kiralayan işletmeciden geri almak için yasal mücadelemiz devam ediyor. Ankapark’ı geri aldığımızda kaderine Ankaralılarla birlikte karar vereceğiz. Konuşacağız, tartışacağız ve o bölgenin geleceğine “sağduyu” ile birlikte karar vereceğiz.

TRANS BİREY YANITI: AYRIMCILIK DA AYRICALIK DA YAPAMAYIZ

Mansur Yavaş’a “Bir belediye başkanı olarak LGBTQ+ topluluğuna karşı duruşunuz nedir?” “Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir şirketin veznesinde trans görmek isterim. Bu konu ile ilgili çalışmalarınız var mı? Eğer öyleyse, onlar nelerdir?” şeklinde sorular da yöneltildi. Yavaş, trans bireylerle ilgili sorulara yönelik de şu yanıtı verdi:

“Biz bu şehri yönetirken şehrimizde yaşayan insanların dilini, dinini, rengini, ırkını, partisini, mezhebini, bakış açısını sorgulayacak makamlar değiliz. Bir Belediye Başkanı seçildiğinde, seçimle göreve gelir. Seçildikten sonra kendi şehrinde yaşayan herkese eşit hizmet etmelidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde de belirtildiği gibi, “Bütün insanlar kanun önünde eşittir ve kanun koruması altında eşit haklara sahiptir.” Biz vatandaşlarımıza böyle bakıyoruz. Ankara’da yaklaşık 6 milyon vatandaş yaşıyor. Ayrımcılık yapamayız, ayrıcalık da yapamayız. Hiçbirini birbirinden ayırmadan 6 milyon kişiye eşit hizmet vermek için çalışıyoruz. Önceliğimiz liyakat ve şeffaflıktır. Böyle bir iş imkanı bulunduğunda ve başvuru koşulları sağlandığında herhangi bir tercih gözetilmeksizin istihdam sağlanır” diye ifade etti.

Politika