Yazar Ali Külebi'yi Covid-19 nedeniyle kaybettik

Yazar Ali Külebi'yi Covid-19 nedeniyle kaybettik

Değerli yazar, edebiyatımızın en önemli şairlerinden Cahit Külebi'nin oğlu Ali Külebi, Kanada'da Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

Değerli yazar, edebiyatımızın en önemli şairlerinden Cahit Külebi'nin oğlu Ali Külebi, Kanada'da Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. 

Bu üzücü haberi kamuoyuyla yazarın yayımcısı olan Bilgi Yayınevi attığı bir tweet ile duyurdu. Yayınevi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Edebiyatımızın saygın değeri Cahit Külebi’nin oğlu ve yazarımız olan Ali Külebi’yi yaşamını sürdürdüğü Kanada’da Covid-19 hastalığı nedeniyle kaybettiğimizi derin bir üzüntüyle öğrendik. Başımız sağ olsun.

“Ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.”

Ali Külebi Kimdir

Araştırmacı gazeteci ve yazar Külebi, 1945 yılında Antalya’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara ve Bern’de tamamladı. 1971 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletmecilik Bölümünü tamamladı. Kanada’daki British Columbia Institute of Technology’de yönetim programlarına katıldı. Türkiye’de ve Kanada’da özel sektörde ve sivil toplum kuruluşlarında genel müdür olarak görev aldı. Üniversitelerde dersler verdi.

Kanada’nın Toronto kentine yerleşti. “Cumhuriyet Strateji Eki”, “Türk Yurdu”, “Turkish Daily News”, “Yenicağ”, “Ekonometri” gibi dergi ve gazetelerde yazıları ile yer aldı. Radyo programlarına katıldı.

“Türkiye’nin Enerji Sorunları ve Nükleer Gereklilik”, “Amerika Diye Diye”, “Askeri Doktrinler ve Stratejik Yaklaşımlar”, “Türk Jeopolitiğinde Sorunlar, Olgular, Kavramlar, Stratejik Yaklaşımlar ve Tehdit Değerlendirmeleri”, “Parola Afrika – İşareti Akdeniz” ve “Depremden Depreme” kitaplarının yazarı olan Ali Külebi, 1 Şubat 2021 tarihinde, yaşamını sürdürdüğü Kanada’da, Covid-19 nedeniyle aramızdan ayrıldı.

Yazarın kitapları Bilgi Yayınevi, Tarihçi Kitabevi ve Berikan Yayınevi tarafından yayımlanmıştı.

Kültür Sanat