Kazın kulağının arkası…

Bilirsiniz… Vergide adaletin ilk temel ilkesi, vergilerin, ağırlıkla, gelire göre artan oranlı olarak dolaysız olarak gelir, kazanç üzerinden alınmasıdır. Kısaca bir ülkede ver vergi hasılatı içinde dolaysız vergilerin ağırlığı, vergi hasılatı içerisindeki oranı ne kadar yükselirse vergilemede adalete doğru o kadar mesafe alınmış olur…

Yiyecek, içecek, giyecek, yakacak vb. temel ihtiyaç mal ya da hizmetler üzerinden alınan dolaylı vergiler ise gelir düzeyi ne olursa olsun sabit oranlarda olduğundan düşük gelir gruplar üzerinde vergi yükünü iyice ağırlaştırarak vergilendirme de adaletin sağlanmasını imkansızlaştırır…

Türkiye’de dolaysız vergi hasılatının toplam vergi hasılatı içindeki payı sadece %30 civarındayken, dolaylı vergilerin toplam vergi hâsılatı içindeki payı %63.38…Bu oran’ın OECD ülkeleri ortalaması ise %46.66…

Yine bilirsiniz… Vergilendirmede diğer bir pratik düstur da “Kazı incitmeden yolacaksın…” tekerlemesiyle özetlenebilir…

Şimdiii, Abdülmucit Kesbiçerler’in müthiş bir keşfi ile üzerinize afiyet, sözüm meclisten dışarı ülkede kazın pek yolunacak bir tarafı kalmadığından kulağının arkası yolunacaktır…

Güler misiniz, ağlar mısınız bilemem…Trajikomik bir durum,,,

Çevre Bakanlığı, poşetin ardından geri kazanım payı alınacak ambalajları netleştiriyor. Ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips-çerez ambalajları ve içecek kutularına da katılım payı geliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ücretli poşet uygulamasının ardından, geri kazanım payı alınacak ürünlere yönelik çalışmasını da hızlandırdı. Bakanlık bu kapsamda hazırlanan ‘Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı’nı görüşe açtı. Taslağa göre ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips kutuları ve çerez ambalajlarına katılım payı geliyor. Gazlı ve gazsız içeceklerin kutularından da katılım payı alınacak.

30 Haziran’da başlıyor

Uygulamanın 30 Haziran’da devreye girmesi bekleniyor. Ürünler, sınıflandırılarak adet veya ağırlık olarak tanımlanıp, kayıt altına alınacak, bakanlığa bildirilecek. Ücretlendirme Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak.

Ambalaj parasını vatandaş mı ödeyecek?

Yapılan yasal düzenleme ile plastik poşetler için satış noktaları, diğer ürünler için ise piyasaya sürenler sorumlu tutulacak.

Katkı payı şirketler tarafından ödenecek. Yani direkt olarak vatandaşın cebinden para çıkmayacak. Ancak şirketlerin bu maliyeti zam olarak tüketicilere yansıtması bekleniyor. Bu da dolaylı yoldan ambalaj parasını vatandaşın ödeyeceği manasına geliyor.

Nelerden ambalaj parası alınacak?

Ürün, başka bir eşyanın ayrılmaz parçası değilse ambalaj kabul edilecek.

*Şeker kutuları, dergi poşetleri, çelik gaz tüpleri, konserve kutuları, ekmeğin sarıldığı kağıt, yoğurt kapları ve cips kutuları ambalaj sayılacak.

*Su ve süt ile bunların işlenmesi sonucu hazırlanan gazlı veya gazsız içecekler, meyveli içecek, meyveli doğal mineralli içecek, aromalı doğal mineralli içecek, yapay soda, kola, tonik, aromalı su, enerji içecekleri, sporcu içecekleri ve distile/damıtma yoluyla elde edilenler dahil alkollü içkilerin ambalajları içecek ambalajı olarak tanımlanacak.

*Ambalajların yanı sıra piyasaya sürülen bitkisel ve madeni yağlar, lastikler, ilaçlar için de kazanım payı tahsil edilecek.

*Zeytinyağı, prina, palm, ayçiçeği tohumu ve aspir olmak üzere diğer yağlardan, ilaçlarda ise hazır ilaçlardan ve veteriner ilaçlarından kazanım payı alınacak. Eczacının kendi yaptığı majistral adı verilen ilaçlardan alınmayacak.

*Alet çantası, çay poşetleri, kıyafet askıları, saksılar ve mum kapları ambalaj sayılmayacağından herhangi bir ücret alınmayacak.

*Piyasaya sürülen lastikler için de kazanım payı alınacak. Ancak bisiklet ve moped lastiklerinden bu pay alınmayacak.

*Baz yağlar ile denizcilik veya havacılıkta kullanılan yağlar hariç madeni yağ olarak kabul edilen yağlardan geri kazanım payı alınacak.

Ödemeyene ceza kesilecek

Katılım payıyla ilgili beyannamelerini kanuni süre içinde vermeyenlere 18.037 lira, ödemediği tespit edilenlere, miktarın yüzde 20 fazlası olacak şekilde idari para cezası verilecek. Ayrıca poşeti ücretsiz verene metrekare başına 12.37 TL ceza öngörülüyor.

Kıssadan hisse: İç çamaşırlarınıza sahip çıkın!!!

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR