CHP''nin iktidar özlemi sağa kayarak giderilemez

CHP Genel Merkezi, örgütü ve CHP’ye oy verenler yine hüsran yaşıyor.

CHP ne yazık ki, uzun süredir merkeze, sağa kayarak oy alma çabasında…

Daha önce olduğu gibi, bu kez de yanıldığı ortaya çıktı.

Kaç defa yazdım anımsamıyorum, CHP’nin iktidar özlemi merkeze, sağa kayarak giderilemez.

CHP kendi özüne, kuruluş ayarlarına dönmelidir…

Atatürk ve CHP ilkelerini benimsemeyenlerle, sağ görüşlülerle, 6 okun anlamını bilmeyenlerle, Atatürk’e, ailesine, başta İsmet İnönü olmak üzere Cumhuriyet'i kuranlara hakaret edenlerle yollar ayrılmalıdır.

Bunun nasıl yapılması gerektiği de herkesin malumudur.

Bu arada, başta CHP yönetmi olmak üzere tüm örgütün, milletvekillerinin, kuruluş felsefesini, partinin neden kurulduğunu, ortanın solu ilkesinin hangi koşullarda ortaya atıldığını ve sosyal demokrasinin neden kabul edildiğini, Sosyalist Enternasyonal’e hangi saikle girildiğini öğrenmesi gerektği inancındayım.

Ayrıca partideki disiplinsizliğe de çözüm bulunmalıdır. Parti içinde demokrasi korunmalı, ancak sol partilere özgü disiplin kesinlikle korunmalıdır. Ayrıca, gerek yöneticiler gerekse milletvekilleri partinin yetkili organlarına getirmediği bir konuyu, kamuoyunda tartışmaya açmamalıdır. Aykırı davrananlarla ilgili olarak, parti disiplin kurulları çalıştrılmalıdır.

Bunları planlamanın yanı sıra; CHP’yi iktdar yapmak için hemen bir program kurultayı düzenlenmelidir. Bu kurultayda, halkın özlemini ve sıkıntlarını giderecek konular ön plana çıkarılmalıdır. Program, herkesin anlayacağı bir dille kaleme alınmalıdır.

CHP örgütleri masa başından kalkmalı, milletvekilleri üzerlerine örtülen ölü toprağından kurtulup, şimdiden seçim bölgelerinde, halkla yüz yüze gelerek yapmak istediklerini anlatmalıdır. Halk, CHP örgüt yöneticilerini ve milletvekillerini seçimden seçime değil, sürekli görmelidir.

Bu çalışma ve program hazırlanması sırasında günümüzde hala geçerli olan CHP’nin ilk hedefler beyannamesi esas alınmalıdır.

Özetle, 14’üncü kurultayda kabul edilen İlk Hedefer Beyannamesi şöyle:

“-Baskıya son vereceğiz.

-Demokrasiye aykırı yasaları kaldıracağız.

-Basın ve ifade özgürlüğünü sağlayacağız.

-Meclisi çalıştrıp, ikinci bir Meclis daha getireceğiz.

-Yargı bağımsızlığını yerleştireceğiz.

-Cumhurbaşkanını tarafsız çizgiye çekeceğiz.

-Dış politkada bozulmuş ilişkileri yeniden kuracağız."

Özet bu…

Hangi maddesi günümüzde geçerli değil.

CHP, bir an önce kuruluş, yani fabrika ayarlarına dönmeli. Sağa kaymaktan, oradan oy beklemekten vazgeçmelidir.

Halka, CHP ile Atatürk ilkelerinin, yalnızca inançların değil adaletin, ülkenin ve insanların geleceğinin teminatı olduğu anlatılırsa, Ecevit’in 1977’deki başarısını yakalamak hiç de zor değildir.

Yeterki istensin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR