Cumhurbaşkanını TBMM değil halk seçer!

Cumhurbaşkanlığı seçimine çok var, daha nasıl yapılabileceği bile belli değil. Ancak, medya her şeyi bir tarafa bırakıp, aday yapılabilecek isimleri ortaya atıyor.

Yalnızca Tele1 ve abcgazetesi.comda yayınlanan son anket Ankarada yeni bir senaryoya yol açtı.

PİAR Araştırma Danışmanlık, 6-18 Mart tarihleri arasında yaptıkları anketin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 5 bin 620 seçmenle yüz yüze görüşerek yapılan ankete göre, "Bu pazar cumhurbaşkanlığı seçimi olsa oyumu Erdoğana veririm" diyenlerin oranı yüzde 30.

Ankete göre; MHPli seçmenlerin yarısı, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda oyunu İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşenere veriyor.

Erdoğana verilen AKP ile MHP oyları ise yüzde 43-44ü geçmiyor. AKPli Beşir Atalayın kurucusu olduğu ANAR şirketi bile, Erdoğanın yüzde 51 oyla seçileceğini iddia ediyor.

Ankarada; bu anket sonuçlarına göre, AKPnin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğanın seçilmesi mümkün görünmüyor.

AKP cephesinde ise, açıklanan, açıklanmayan, hatta sır gibi saklanan anket sonuçları Ankarada yeni bir senaryonun üretilmesine yol açtı.

Bu senaryo ile, cumhurbaşkanını halkın seçmesinden vazgeçiliyor. Yani, cumhurbaşkanının kim olacağı, cumhurbaşkanlığı sistemindeki yetkileri aynı kalmak koşulu ile TBMMde belirleniyor.

Bunun için Anayasa değişikliği gerekiyor.

AKP ve MHPnin sandalye sayısı Anayasayı değiştirmeye yetiyor…

AKPliler, oylama sonucundan, hem AKP, hem MHP milletvekillerinden emin olamadığı için, sonucu etkileyebilecek yöntemler araştırıyor.

Çünkü, Anayasa değişikliğinde oylama gizli olacağı için kimin ne yönde oy vereceğini tahmin etmek zor.

Kulislerde, AKPlilerin, muhalif bazı milletvekilleri ile ikili görüşme yaparak cumhurbaşkanının TBMMde seçilmesinin yararlı olacağını anlattıkları konuşuluyor.

Bu senaryo uygulanabilr bir yol mu?

Zor ama imkansız değil.

Bakalım devran ne gösterecek.

.


 


 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR