Diploma nasıl örtbas edilecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın üniversite diploması sahte mi, gerçek mi veya diploma aldığı bölüm Cumhurbaşkanı olması için gereken şartı karşılıyor mu karşılamıyor mu? 

Bir de Erdoğannın diploma aldığı akademinin verdiği diplomaların  Danıştay tarafından iptal edildiği iddiası var. 

Neresinden bakarsanız bakın olay vahim...

Varsayalım ki, Erdoğanın bir diploması var. Bu diploma Erdoğanın Cumhurbaşkanı seçilmesi için gereken koşulları karşılıyor mu? Bu soruya ne yazık ki evet yanıtını kimse veremiyor.

Sahtecilik savlarına gelince, Marmara Üniversitesi kurulmadan mezun olan birine, bu üniversiteden 4 yıllık lisans eğitimi yapmış gibi belge düzenlenmesi ve son olarak da, Erdoğanın mezun olduğu tarihlerde verilen diplomaların Danıştay tarafından iptal edilmiş olması soru işaretlerini arttırıyor.

Sosyal medya; diplomanın sahte olduğuna dair yorumlarla dolu. Bunlardan bir kaçı şöyle:

Diploma gerçek olsa:

Yandaş medya iddia ortaya atıldığında çarşaf çarşaf diplomanın fotoğrafını yayınlar, savları çürütmeye çabalardı.
Saray hemen bir basın bülteni yayınlar, veya sözcüsü diploma örneğini dağtırdı.

TBMM Başkanlığı, verilen soru önergelerine yanıt verir, diploma örneğini de ekine koyardı.

Ne var ki, bunların hiç biri yapılmadı, ancak; Erdoğan gündem değiştirmek için hemen  bir başka konuyu tartışmaya açıverdi.

" Anneliği reddeden kadın eksiktir, yarımdır"

"-Partili Cumhurbaşkanlığı, Başkanlık gibi ülkenin geleceğini ilgilendiren anayasa değişikliği sanki rafa kaldırılmış, 

-ABDde tutuklanan Rıza Sarrafın verdiği ifadede adı geçen bakanlar ve diğer yetkililer suçlanmamış, dağıttığı rüşvetler hiç gerçekleşmemiş, bu olaylar yaşanmamış,

-Almanya Ermeni soykırım yasasını kabul etmeden önce Türkiye lobi faaliyeti yapmış,

-Dokunulmazlıklar, anayasaya, yasalara, hukuka aykırı biçimde kaldırılmamış," gibi...

Gerçi bu konulardan, yandaş medyayı okuyan ve izleyen halkın hiç haberi olmadı. Ancak Cumhurbaşkanının bu sözü tüm medyada yer aldı.

Ne var ki; "Anneliği reddeden kadın eksiktir, yarımdır" cümlesi gündeme öyle bir taşındı ki... Bu cümleyle yatıp, bu cümleyle kalkmaya başladık.

Erdoğan bu işi iyi biliyor. Kadınlarımızın ve gerçek aydınlarımızın bu konudaki hassasiyetini de...

Partili Cumhurbaşkanlığı, Almanyanın Ermeni yasasını kabul etmesi, dokunulmazlıkların anayasaya aykırı biçimde kaldırılması ve diploma olayı unutulup gitti...

Bu arada, YARSAVın eski başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlunun Yüksek Seçim Kuruluna yaptığı başvuru arada kaynadı, kaynatıldı.

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlunun sevgili kardeşim Mustafa Mutluya yaptığı şu açıklama da gözden kaçtı:

Ben ısrarla İnşallah diploma vardır ve sahte falan da değildir demek istiyorum. Allah bunun aksinden Türkiyeyi korusun. Çünkü o zaman tam bir kaos başlar! Sadece Cumhurbaşkanının cumhurbaşkanlığı düşmekle kalmaz; aynı zamanda iki yıldır attığı tüm imzalar hükmünü yitirir. Düşünün; bu iki yılda üç kez başbakan atadı, bakanlar kurulunu onayladı. Yüksek yargıya, üniversitelere, finans kurumlarına atamalar yaptı. Yüzlerce yasayı imzalayarak yürürlüğe soktu. Tüm bunlar bir anda tartışmalı hale gelir ve ülke, tarihinin en büyük ekonomik ve toplumsal krizine yol açar"

Kanadoğlu, YSKnın mutlaka bu konuda bir açıklama yapması, Eminğaoğluna yanıt vermesi gerektiğine de vurgu yapıyor.

Aylardır, Erdoğannın diploması gerçek mi, sahte mi, Cumhurbaşkanı olması için yeterli mi, değil mi tartışması yapıyoruz.

Bu sorunun yanıtı Kanadoğlunun açıklamaları çok önemli.

Bakalım, her olayda olduğu gibi, bu konu da Nasıl örtbas edilecek?

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR