Geçmiş ve Günümüz Koalisyonları

Hükümetimiz, geçmişin kırgınlık ve acılarını giderecek karşılıklı bağışlama ve hoşgörüye dayanan, kardeşlik ortamının kurulmasını görev saymaktadır

CHP-MSP koalisyon protokolunun en önemli maddelerinden biriydi. Ancak, Ecevit hükümeti yalnızca 8 ay sürecekti. Çünkü MSPnin istekleri bir türlü bitmiyordu.

1974 yılının Ekim ayında, Bülent Ecevit, Parti Meclisini toplamıştı

Saatlerce sürecek bir P.M. toplantısı başlamıştı.

Necdet Onur ve Bülent Karaboncuk Ankara Ekspres Gazetesinde çalışmaktadır. Ben de Barış Gazetesinde… Yaşar Aysevin sahibi olduğu Ankara Ekspres ve Barış, CHP Genel Merkezinin alt katında, ULUS Gazetesinin yerinde faaliyet göstermektedir.

Necdet Onur ağabey, elinde bir teyp ile gelerek Nahit, Parti Meclisi toplantı salonunun penceresine bunu nasıl koyarız diye sordu.

Ben gazete binasının yan tarafında kağıtların konulduğu yerden, pencereye uzanarak, teybi pencereye yerleştirdim.

Bant 1 saatlikti. 40 dakika sonra teybi alıp bandı değiştirdikten sonra yine aynı pencereye koydum.

Ancak, 40 dakika sonra gittiğimde teyp ortada yoktu ve Parti meclisi toplantısı da dağılmıştı.

Ortalık iyiden iyiye karışmıştı.

Bizim 1 saatlık bant diye teybe yerleştirdiğimiz kaset meğer 20-25 dakikalıkmış, . Bant, zaman zaman sardığı için, kesilip yapıştırılmış ve iyiden iyiye kısalmıştı. Teybin bir özelliği de kaset bitinde alarm verip, uyarmasıydı.

Kaset, erken bitince teybin alarmı çalmıştı. Teybe parti yetkililerince el konulmuştu.

PM üyeleri, teybin, istihbarat örgütleri ya da MSPlilerce konulduğunu iddia ediyorlardı.

Durumu CHP Genel Sekreteri Orhan Eyüboğluna anlattım. Yalnızca gazetecilik için yapılan bir girişim olduğu konusunda Eyüboğlunu ikna ettim ve kaseti verip teybi aldım.

Onur ve Karaboncuk ilk bandı büyük ölçüde deşifre etmişlerdi. Bandın deşifre edilen kısmında, Ecevit Gümrük Tekel Bakanı Mahmut Türkmenoğluna ve Maliye Bakanı Deniz Baykala soruyor:

Gelecek yıl tütüne daha yüksek taban fiyat verebilir miyiz?

Türkmenoğlu, Verebliriz, Baykal ise Veremeyiz. Çünkü MSPnin istekleri bitmiyor. diyor.

Daha çok şey var ama, en önemlisi de bu…

Ve sonuçta MSP ile yolların ayrılmasına karar verildi. PM üyelerinden bir kısmı karşı çıkmıştı.

Bu arada, Demokratik Parti ile hem erken seçim, olmazsa koalisyon için görüşmeler başlatılmıştı. Ferruh Bozbeylinin iyi niyetli yaklaşımına karşı, Sadettin Bilgiç ve Faruk Sükan gibi isimler CHP ile bir koalisyona ya da erken seçime yanaşmayacaklardı.

Bunun üzerine Ecevit, Bozbeyliye CHPnin destekleyeceği bir azınlık hükümeti kurmasını önerecek, bu da Demokratik parti tarafından reddedilecekti.

Ecevit, MSPnin tüm ısrarına rağmen iktidardan çekilme konusunu hayata geçirmekte kararlıydı.

1974 Kasım ayınaa kadar Ecevit bazı illerde miting de yapacak, MSPyi halka şikayet edecekti.

Bir dönem böylelikle kapanıyordu.

CHP-MSP koalisyonu döneminde iyi şeyler de yapılmıştı. Bunlardan bir bölümü şöyleİ

1) Hemen her kesimi kapsayan bir af yasası çıkarılmış, ABDnin afyon ekimi alanlarının sınırlandırılması isteğine karşı çıkılmış, Nikos Sampsonun Kıbrısta darbe yapması üzerine, BARIŞ Harekatı yapılmış, Kıbrıslı Türklerin yaşamları garanti altına alınmıştı.

2) Ayrıca uygulanan taban fiyatı politikası ile üreticilerin isteklerine büyük ölçüde karşılık verilmiş, hakça bir düzen kurulma yolunda önemli adımlar atılmıştı. Bir de anadoludaki küçük ölçekli sanayiciler kollanmaya başlanmıştı.

Ecevit iktidarı bozarken, Milliyetçi Cephe hükümetlerinin kurulabileceğini hesaplayamamıştı.

Yıllar sonra CHP, Millet İttifakında MSPnin devamı Saadet Partisi ile birlikte… Ancak bu kez İYİ Parti ve Demokrat Parti de ittifakta yer alıyor.

Bu konuda sosyal medyada tekrarlanan bir slogan var.

Seçim günü İYİ ve İNCE düşünün ki, SAADETi bulup, Demokrat Türkiyede huzurlu bir yaşam sür. Bunun için TAMAM de.

Millet İttifakı partileri, her şeyden önce halka güven vermeli, dün yapılan hatalardan ders çıkarmalı, Türk halkının geleceği ve mutluluğu için çaba göstermelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR