Mustafa Kemal aldatılsaydı...

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92nci yılında Mustafa Kemal Atatürkü, İsmet İnönüyü ve arkadaşlarını saygı ile anıyor, Bayramınızı kutluyorum.

Halife olması, padişahlık tahtına çıkması için yapılan baskıları, telkinleri elinin tersi ile itip, İsmet Paşaya , " yarın cumhuriyeti ilan ediyoruz " diyen Gazi Mustafa Kemalin önünde bir kez daha saygı ile eğiliyorum. 

O ve arkadaşları, ne makam, ne de başka bir ödül karşısında, ödün vermedikleri için, "kandırıldık", "bizi kandırdılar", "aldatıldık" veya , "ne istediniz de vermedik" demediler.

Birilerinin hakaret ettiği, Atatürk ve arkadaşları kandırılsalardı, bugün bizler olur muyduk? Kurutuluş Savaşı gerçekleşir miydi?  Çökmüş, işgal edilmiş, Padişahı teslim olmuş, biat etmiş bir Osmanlı Devleti devam edebilir miydi? Sonuç  olarak Cumhuriyet kurulabilir miydi?

***

Cumhuriyetimizi kuranları, hiç kimse kandıramadı. Ne iç, ne de dış odaklar.

Mustafa Kemal, İsmet bey -İnönü-, kurtuluş savaşımızın, Cumhuriyetimizin  mimarları, iç ve dış mihrakların yalanlarına kanmadı.

Lozan; dik duruşun, kandırılmamanın, aldatılmamanın, entrikalara ve baskıları boyun eğmemenin kısaca aklın zaferi değil midir?

***

Günümüzde, iktidarı elinde tutanlar, "kandırıldık", "aldatıldık", " bizi kandırdılar" diyerek, mağduru oynayıp  milletle dalga geçmediler mi? 

Bugün iktidar olanlar, hukuku, düşünceyi, özgürlüğü, pozitif bilimi, güzel sanatları, erdemli olmayı yok etmeye, Cumhuriyetimizin temel ilkelerini ortadan kaldırmaya uğraşıyorlar.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92nci yılında Mustafa Kemalin şu sözünü anımsatmak istedim:

" Pozitif bilimlerin temellerine dayanan, güzel sanatları seven, düşünce eğitiminde olduğu kadar,beden eğitiminde de yeteneği artmış ve yükselmiş olan erdemli, kudretli bir kuşak yetiştirmek ana politikamızın ana dileğidir. "

Mustafa Kemale göre Cumhuriyet; kendisini, başkalarını, ulusunu, insanlığı farkeden, araştıran, yurttaşlarla yücelir. Bunun için insanların pozitif bilimlerle eğitilmesi şarttır.

Mustafa Kemal yurttaşlarını pozitif bilim" eğitmek için Milli Eğitim politikası oluşturmuş, milletini  akıl ve bilim yolunda ilerlemeye yönlendirmiştir.

Günümüzde ise, Onun eğitim politikası millilikten uzaklaştırılmış, pozitif ilim ikinci, üçüncü plana itilmiştir.

Şimdi, pozitif bilim ve aklı sayesinde kanmamış, kaldırılmamış, hilafet, diktatörlük veya padişahlık ısrarına boyun eğmeyip Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemali, bir de kandırılan, aldatılan, padişahlık, diktatörlük, hatta halifelik özlemi peşinde koşanları düşünün...

***

Cumhuriyetimizin 92nci yıldönümünü kutladıktan sonra, pazar günü yapılacak milletvekili erken seçiminde oy vereceğiz.

Ya aklı, hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi, pozitif bilimi, erdemli olmayı, özgür medyaya tahammül etmeyi, aldatılmamayı, yani Atatürkün kurduğu laik Cumhuriyeti ya da hurafeyi, hukuksuzluğu, medyaya yapılan baskıyı, kandırılmış insanlar tarafından yönetilmeyi, halk olarak kandırılmayı seçeceğiz.

Bu seçimde, aklın, pozitif bilimin galip geleceğine inanmak istiyorum.

Cumhuriyet Bayramınız kutlu, seçiminiz akılcı ve ulusumuz için uğurlu olsun...

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR