Prof. Dr. Sait Yılmaz

Prof. Dr. Sait Yılmaz

Rusyanın ABD planları ve Trump..

Prof. Dr. Sait YILMAZ

David Rockefeller, Eisenhowerdan beri her ABD başkanı döneminde perde arkasındaki kişiydi. ABD dış politikasına yön veren ve 1954de tanıştığı Henry Kissingerin ilk patronuydu. Kissingerin başkana danışman olmasında etkili oldu ve hep en yakınında tuttu. Ancak, Aralık 2016da Rothschildin adamı Trumpın yeni takviyesi ABD derin devletinin adamı Henry Kissinger oldu. Böylece Trumpın Çin ve Rusya dış politikası şekillenmeye başladı. Amerikan ve Rus petrol ve gaz şirketlerinin ortaklıklarının önü açılacaktı. Kissinger, Rus oligark Khodorkovskynin Rusyayı Batılılaştırmak için kurduğu Açık Rusya Vakfının yönetim kurulundaydı.

Bu görevi diğer bir kurul üyesi olan Lord Rothschildin daveti üzerine kabul etmişti. Kissinger, uzun zaman ABD ve Rusya arasında işbirliğini geliştirme ve Rusyanın küresel istikrarın için önemini savunan bir rol edinmişti. Ancak, Ruslar da kendilerine bir gündemle işin içindedir. Avrupada Yeni Sağ, ABDde ise Alternatif Sağ kurgusunun arkasında, Rusların 2003 sonrası başlayan Beşinci Kol faaliyetleri var.

Ruslar, son on yıldır Avrupada olduğu gibi 2016 yılında Amerikan seçimlerine de el attılar. Rusların ABD ile ilişkilerinin arka planını anlamadan dünya da neler olduğunu ve bizi neler beklediğini anlamamız mümkün değil.

ABD içindeki Rus kurgusu..

ABD ve Avrupa içindeki Rus kurgunun içindeki şirketler, düşünce merkezleri ve medya vasıtaları geniş bir liste oluşturuyor. Bunların hepsini burada isim isim anlatmamız zor. Lord Jacob Rothschildin oğlu Nathaniel Rothschild, 2003 yılında Rus oligark Oleg Deripaska ve Chelsea futbol kulübünün sahibi Roman Abramovichin dünyanın en büyük alüminyum şirketine (RUSAL) ortak ve kurucu olmasında önemli bir rol oynamıştı. Abramovich, Putinin oğlu gibidir ve Yeltsine onun yerini alması için Putini ilk tavsiye eden kişidir.

Abramovich, Putin ile Gazprom, Aeroflot ve RUSALda ortak hisselere sahiptir. Baron Jacob Rothschildin oğlu Nat Rothschild de Peter Mandelson, Roman Abramovich ve Oleg Deripaska ile iş ortağıdır. Kraliçe Elizabet tarafından Bildelberg Grubuna ömür boyu atanan Peter Mandelson Rus savunma şirketi Sistemanın direktörüdür. Trumpın ilk Dış İşleri Bakanı Rex Tillerson, Exxon Mobilin eski başkanı ve CEOsuydu. Tillerson Putinin ile yakın iş bağları kurmuş ve Ruslar ile Exxon Neftegasın birleşmesi için çalışmıştı.

Tillersonun diğer arkadaşı olan Igor Sechin, Siloviki olarak bilinen Rus derin devletinin başında yer alıyordu. Trumpın akıl hocası olan damadı Jared Kushner, Ruslarla doğrudan arka kanallar kurulmasında ana unsurlardan biri oldu. Aralık 2016da Kushner ve Emekli Korgeneral Michael T. Flynnin buluşmasında ise yeni hükümet ile Ruslar arasında bir iletişim hattı kurulması kararlaştırıldı. 2013 yılında DIAın Direktörü iken Moskovaya giden Flynn, davet edildiği Rus askeri istihbarat servisi GRUda dostça ilişkiler kurmuştu.

Washingtonda kurulu Rus yanlısı düşünce merkezi Center for the National Interest (CFTNI), 27 Nisan 2016da Trumpın ilk dış politika konuşmasını yaptığı yer oldu. 2014 yılında Richard Burt, Putinin yakın dostu ve CFTNInın başkanı Dimitri Simes Moskovada doğdu ve Genç Leninist Zirvesi yardımcı sekreterliği yaptıktan sonra 1973de ABDye göç etti. Simes, Carnegi Endowment Avrasya Programına ve Rusya Merkezine başkan oldu.

Sergey Gorkovun bankası VEB, medya ve konferans projelerinin finans kaynağı oldu. 2008 yılında New Yorkta Kremlin tarafından kurulan Demokrasi ve İşbirliği Enstitüsü (IDC), CTFNI ile işbirliği içindedir. IDC başkanlığına Sergey Lavrov tarafından Andranik Migranyan seçildi. IDCnin kurulmasının diğer fikir babası olan ve Trumpın seçim kampanyasının başındaki Paul Manafort, 2005 yılından başlayarak Deripaska için ABD, Avrupa ve eski Sovyet ülkelerinde Putin hükümetinin etkisini artırmak gizli bir strateji geliştirdi.

Washingtondaki küresel istihbarat şirketi Diligence LLCnin icra başkanı Burt, hissedarı ise Deripaskanın ortağı Nathaniel Rothschilddir. Diligencein kurucuları eski CIA ve MI5 çalışanlarıdır. 2007 yılında Diligence LLCnin adı Alfa Grupun da dâhil olduğu bir şirket casusluğu işine karıştı. Diligence, Deripaskadan Dünya Bankası ve Avrupa Kalkınma Bankasından alınacak 150 milyon dolarlık kredi için RUSAL adına lobicilik yapmasını istemişti.

Trump-Rusya ilişkilerinin kökleri..

Financial Times tarafından yapılan çalışmalar altı defa üst üste iflas eden Trumpın Rus mafyası tarafından kurtarıldığını gösterdi. Bu mafya içinde Putine yakın güçlü oligarklar vardı. Trumpın Atlantic Citydeki üç gazinosu haciz altında iken onu İngiliz yatırım bankası N.M. Rothschild & Sonsun direktörü Wilbur Ross kurtardı.

Şimdi Trumpın Ticaret Bakanı olan Bross, Kıbrıs Bankasındaki (Bank of Cyprus) ortağı Vladimir Strzhalkovskiy, 1980lerde KGBde Putin ile çalışmıştı. Ross, Rusyadaki önde gelen oligarklar ile doğrudan finansal bağlar kurmuştu. Oleg Deripaska, Putinin küresel gündemi için harcamak üzere, 2006 yılından itibaren Kıbrıs Bankası yolu ile Trumpın seçim kampanyasını yürüten Paul Manaforta her yıl 10 milyon dolar gönderdi.

Rus medyası başından beri Trump taraftarı oldu. Trumpın seçim kampanyası esnasında beyaz milliyetçiler, bölücüler ve sosyal muhafazakârlar Alternatif Sağ içinde bir karışım oluşturdular. Putinin Trumpa en büyük desteği, FBI üzerinden Hillary Clinton hakkında sürdürülen e-posta skandalı oldu.

Eski KGB fonları ile kurulan Alfa, Rusyanın en büyük yatırım grubudur. Alfanın kurucusu Mikhail Fridman, CFR üyesi ve Forbes dergisine göre Rusyanın en zengin ikinci adamıdır. Alfa, 1990larda Demokrat Partiden Richard Burt ve Cumhuriyetçilerden Dick Chenney gibi bazı politikacıları şüpheli yöntemlerle desteklemiştir. Mayıs 2017de Alfa, BuzzFeede karşı Putin, Trump ve Alfa Bankın 2016 yılındaki ABD Başkanlık seçimlerini etkilemek için finansal ilişkiler kurdukları için yayınladığı belgeler dolayısı ile iftira davası açtı.

Yayınlanan belgelere göre Alfa Grup, Putin ile çok iyi ilişkilere sahipti ve ona ABD politikaları için tavsiyelerde bulunuyordu. Alfa ile Putin arasında yasa dışı para trafiğine Rus başkanlık sarayından Oleg Govorun arabuluculuk ediyordu. Alfa Bankın Moskovadaki bilgisayarları ile Trumpın seçim örgütüne ait bilgisayarlar arasında iletişim olduğu tespit edilmişti. Böylece FBI soruşturması başladı. Haziran 2017de Trump, Alfanın önceki avukatı Brian Benczkowskiyi Adalet Bakanlığı Kriminal İşler Dairesine atadı.

Sonuç; küresel planın neresindeyiz?

Mesele sadece ABD iktidarını etkilemekten de öte Ruslar, ülkeyi yıkıcı bir strateji takip ediyor. ABDnin demografisi değişiyor, ülkede yaşanan toplumsal ve kültürel değişim kimlik problemi doğurdu. Donald Trump, gelişmelerin nereye gideceği ülkenin kaderine de etki edebilir.

Buraya kadar olan bölümde Trump döneminde Rusların çevirdiği dolaplarla ilgili bazı detaylar verdik ama gene de ABD ve Rusya ilişkilerinin arka yüzünden çok bahsedemedik. Örneğin 11 Eylül 2001 sonrası Afganistana ikmal yapabilmesi için ABDye kuzeyden Rus hava sahasının açılması, üs ve istihbarat desteği karşılığında; sözde terörle mücadele kapsamında, Rusyaya Kafkasya ve Orta Asyanın ikram edilmesi.

Bu yüzden, on yıllardır bu coğrafyalardaki Rus katliamları terörle mücadele kapsamı içinde örtülüyor. Çinin Doğu Türkistandaki katliamlarından kimse bahsetmiyor. Küresel güçler, kendi aralarındaki pazarlıklarda bizim gibi orta güçleri dikkate almazlar. Şu an büyük planın Orta Doğu bölümündeyiz ve Türkiye, bataklığa çekilerek Türk Dünyasından uzaklaştırılmış, gündemi kısırlaştırılmış bir ülkedir.

Üç büyük küresel gücün hedefinde Türk dünyası vardır. Türkiyenin çevresi tehditlerle olduğu kadar çok önemli küresel sonuçları olabilecek fırsatlarla da doludur.

Not: Makalelerimin daha geniş versiyonları için academia.edu.tr deki sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazı toplam 955 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar