Yedinci kez taşınan Yusufeli ilçesine giden Binali Yıldırım: Hakikaten de güzel bir ilçe olmuş

Yedinci kez taşınan Yusufeli ilçesine giden Binali Yıldırım: Hakikaten de güzel bir ilçe olmuş

Binali Yıldırım: Hakikaten de güzel bir ilçe olmuş; daha konforlu, daha yaşanabilir bir mekan

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı süren Yusufeli Barajı, ilçe merkezi ve 4 köyü sular altında bırakacak. 150 yıllık tarihinde 6 kez yeri değiştirilen ve 7’nci kez taşınmaya hazırlanan Yusufeli için yeni yerleşim yerlerini ziyaret eden AKP'li Binali Yıldırım: "Bizim amacımız size mağduriyet yaşatmak değil. Daha konforlu, daha yaşanabilir bir mekan teslim etmek. Hakikaten de güzel bir ilçe olmuş. Oranın suyla dolduğunu düşünün, deniz manzaralı, önünde barajı olan bir ilçe." diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanvekili Yıldırım, Artvin'in Yusufeli ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldi. Yusufeli ilçesinin taşınacağını yeni yerleşim yerinde incelemelerde bulunan Kirişci ve Yıldırım, yetkililerden bilgi aldı.

AKP'li Yıldırım, Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talebiyle yeni Yusufeli ilçe merkezinde incelemelerde bulunduklarını aktardı.

Sorunları buraya gelmeden önce sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yetkililerden de dinlediklerini anlatan Yıldırım, "Bununla yetinmedik, dedim ki 'Yusufeli'ne gidelim, sorunları orada yaşayan kardeşlerimizle bire bir konuşalım. Bakalım orada söylenenlerle, burada söylenenler arasında fark var mı?' Şunu gördüm ki söylenenler büyük oranda aynı, sadece ilaveler var. Sizin aranızdan seçtiğimiz 15 arkadaşa tek tek söz verdik ve notlarını aldık." diye konuştu.

"Bunun takipçisi olacağım, bunun da burada sözünü veriyorum"

Binali Yıldırım şöyle konuştu:

"Hak sahipliği konusunda eksiklikler var, bunların giderilmesi isteniyor. İş yerlerinin kümelenmesi ve kuralarda, kişilere yaptığı işe uygun iş yerinin çıkmaması. Bazılarının da hiç iş yeri olmaması. Bir başka konu da 2014 itibariyle bu süreç başladığı için kamulaştırmada geçen sürede takdim edilen kıymetin, bugün geldiğimiz noktada beklentiyi karşılamadığı. Buna benzer konular var. Esas itibarıyla bu konular ön plana çıkıyor. Şunu bilmenizi istiyorum, sizin her türlü makul talepleriniz bugüne kadar nasıl yerine getirildiyse, bundan sonra da gelecek. Bunun takipçisi olacağım, bunun da burada sözünü veriyorum."

Bir yandan oradaki eksikler giderilecek, bir yandan da taşınma için gerekli hazırlıklar yapılacak. Taşınma süreci başlamadan önce elektrik, su, diğer altyapı hizmetleri tamamlanmış olacak. Konutlarla ilgi anlatılan sorunlar çözülmüş olacak. Taşınma süreci bir takvim içinde olacak. Barajın su tutması ile son seviyeye gelmesi arasından bir yıla yakın süre var. Bu sürede eş zamanlı olarak bu işlemler de yapılacak.

"Oranın suyla dolduğunu düşünün, deniz manzaralı, önünde barajı olan bir ilçe"

Burada doğmuş, büyümüş, her şeyi burada geçmiş insanların ihtiyaçları ve beklentileri karşılanacaktır. Bu konuda hiçbir tereddüdünüz olmasın. Bütün ilgili kurumlar üzerine düşen görevi yapacak. Bizim amacımız size mağduriyet yaşatmak değil. Daha konforlu, daha yaşanabilir bir mekan teslim etmek. Hakikaten de güzel bir ilçe olmuş.

Oranın suyla dolduğunu düşünün, deniz manzaralı, önünde barajı olan bir ilçe. Bazı yerlerde organik tarım yapılması için planlama çalışmalarına Bakanlığımız başladı. Bu çalışmalar yapılarak, arazinin el verdiği ölçüde bu işlerin yapılmasına imkan tanınacak. Bu ziyaretin çok güzel işlere vesile olduğuna yürekten inanıyorum. Bu ilçenin insanlarıyla beraber olmak bizim için bir onurdur, gururdur, şereftir."