Yemin törenine saatler kaldı! Trump'tan imalı açıklama: 'Umarım benim için uzun soluklu bir veda olmaz'

Yemin törenine saatler kaldı!  Trump'tan imalı açıklama: 'Umarım benim için uzun soluklu bir veda olmaz'

Donald Trump, ailesiyle birlikte Beyaz Saray'dan son kez ayrıldı. Trump veda konuşmasında, "Biz sıradan bir yönetim değildik. Bir şekilde geri döneceğim" ifadesini kullandı.

Donald Trump, bir haftadır Beyaz Saray'dan ayrılmadı. Dün Beyaz Saray'ın Mavi Odası'ndan son bir mesaj yayınlayan Trump, görevi devretmesine saatler kala Steve Bannon'un da aralarında bulunduğu 100'den fazla kişi hakkında af kararı verdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) seçilmiş Başkan Joe Biden'ın yemin törenine saatler kala mevcut Başkan Donald Trump, başkanlık helikopteri ile eşi Melania Trump ile birlikte Beyaz Saray'dan ayrıldı.

BIDEN TÖREN İÇİN KAPİTOL BİNASINDA

ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden, düzenlenecek törenin ardından yemin edecek.

Biden'ın yemin töreni de ABD'lilerin daha önce alıştığının dışında olacak. Koronavirüs salgını nedeniyle alana sınırlı sayıda insan alınıyor. Kapitol Binası'na giden yol boyunca devam eden tören alanına normalde orada olacak ABD'lileri temsil etmesi için binlerce ABD bayrağı koyuldu.

TRUMP'TAN AÇIKLAMA

Trump Beyaz Saray'dan ayrılırken kısa ve 'imalı' bir veda açıklaması yaptı.

Trump "Umarım benim için uzun soluklu bir veda olmaz. Biz sıradan bir yönetim değildik. Bir şekilde geri döneceğim" dedi.

Donald Trump için Washington yakınlarındaki Maryland Askeri Üssü'nde tören düzenlendi.

Trump, destekçilerinin Kongre binasına yaptığı baskından sonra Biden'ın yemin törenine katılmayacağını açıklamıştı.

Trump, Joe Biden’ın yemin törenine katılmayarak ABD’de bir geleneğe daha uymamış olacak.

Seçilmiş Başkan Joe Biden ve Seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris bugün başkent Washington DC'de yemin ederek görevlerine başlayacak. Yemin töreninin TSİ 20.00'de başlaması bekleniyor.

6 Ocak'ta meydana gelen Kongre baskını ve Trump'ı destekleyen grupların yaptığı tehditler nedeniyle Washington'da normal bir yemin törenine kıyasla daha fazla güvenlik önlemi alındı.

 

 

Dünya