Yeni Akit'ten yine yalan haber

Yeni Akit'ten yine yalan haber

Yeni Akit'in "'İzmir düşecek' paniği: CHP'li belediyeden halka 2016 ürünü patates ve soğan!" başlığıyla yaptığı haberin yalan olduğu ortaya çıktı.

Yeni Akit'in "'İzmir düşecek' paniği: CHP'li belediyeden halka 2016 ürünü patates ve soğan!" başlığıyla yaptığı haberin yalan olduğu ortaya çıktı.

Yeni Akit tarafından 23 Şubat tarihinde yapılan "'İzmir düşecek' paniği: CHP'li belediyeden halka 2016 ürünü patates ve soğan!" başlıklı haberin yalan olduğu ortaya çıktı.

Teyit.org'un haberine göre, "Facebook’ta “dunyavegercekler.com” isimli sayfa tarafından 23 Şubat 2019 tarihinde paylaşılan iddia 759 kişi tarafından paylaşıldı ve 759 beğeni aldı. “Türkiye Gönüllüleri” isimli başka bir Facebook sayfasının da 28 Kasım 2018 tarihinde paylaştığı iddia 762 kez paylaşıldı ve 238 beğeni aldı. Söz konusu iddia Yeni Akit tarafından “İzmir düşecek paniği” başlığıyla haber yapıldı."

FOTOĞRAF 2016'YA AİT

Yeni Akit'in İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni kötülemek için yaptığı habere dair teyit.org "Fakat fotoğraf İzmir’in halka 2019 yerel seçimleri öncesi dağıttığı 2016 tarihli stok patates ve soğanları göstermiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında Ödemiş ilçesinde bulunan tarımsal kalkınma kooperatiflerden ihtiyaç sahiplerine dağıtmak üzere patates almıştı. Söz konusu fotoğrafın ise 2016 yılına ait sosyal medya paylaşımları bulunabiliyor. Bir patatesin ise üretildikten 3 yıl sonra tüketilebilecek şekilde muhafaza edilmesi oldukça güç" şeklinde belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında Ödemişli patates üreticisine destek olmak amacıyla Ödemiş’teki tarımsal kalkınma kooperatiflerinden patates alımı gerçekleşmişti. Söz konusu patates alımıyla ilgili 2016 yılı tarihli haberlerde iddia fotoğrafta görünen “İzmir Büyükşehir Belediyesi Armağanıdır. 10 Kg. 2016 mahsülüdür. Para ile satılmaz” etiketli patates çuvalı görüntüleri bulunabiliyor.

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Medya