Yeni Hazine Bakanı kasadan para çıkmayacak demişti: Türkiye o projeden milyarlarca lira zarar etti!

Yeni Hazine Bakanı kasadan para çıkmayacak demişti: Türkiye o projeden milyarlarca lira zarar etti!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yerine bakanlık görevine atanan Lütfi Elvan, İstanbul Havalimanı için "devletin kasasından para çıkmayacak" demişti. CHP'li Erdoğdu 2018'de yaptığı açıklamada 32 Milyar TL'nin üzerinde zarar edildiğini belirtti.

 

 

2013-2015 yılları arasında Ulaştırma Bakanı olarak görev yapan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yerine bakanlık görevine atanan Lütfi Elvan,  "olmazsa olmazımızdır" diye nitelendirdiği İstanbul Havalimanı'na ilişkin yaptığı açıklamada "Devletin kasasından para çıkmadan dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz" demişti.

2018'DE 32 MİLYAR TL'DEN FAZLA ZARAR

CHP'li Aykut Erdoğdu 2018'de yaptığı açıklamada, arazi tesliminin geç yapılması ve ihale şartnamesindeki yükseltilme planının düşürülmesiyle devletin zararının 32 milyar TL'nin üstünde olduğunu iddia etti.

"Yolsuzluk iddiası aynı zamanda Devlet Hava Meydanları işletmesiyle de ilgili. Sayıştay raporlarında tespit edildi. Ancak Sayıştay sadece tespit yapıyor, suç duyurusu yapmıyor" diyen Aydoğdu, " Yolsuzluk iddiası aynı zamanda Devlet Hava Meydanları işletmesiyle de ilgili. Sayıştay raporlarında tespit edildi. Ancak Sayıştay sadece tespit yapıyor, suç duyurusu yapmıyor. İki temel başlık var: 2013 yılında 25 yıllığına yıllık 1 milyar 45 milyon kira toplamda 26 milyar Euro'nun biraz üstünde bir bedelle ihale edildi. Yap-İşlet-Devret projelerinde önemli bir şey vardır, yer teslimi yapılır, süre işlemeye başlar. Bunun içinde hem inşaat hem de işletme süresi vardır. Bir evi kiralarsınız, anahtarı alırsınız kira işlemeye başlar gibi. Ama burada ihaleden iki yıl sonra resmi yer teslimi yapıldı. Hatta 2014 yılında temel atma töreni bile yapıldı. Yer teslimi yapılmadan temel atma töreni olmaz. Yer teslimi yapılmış olsa yıllık 1 milyar 45 milyon Euro kira bedelinin başlaması iki yıl önce olacak. 2017'de bitmesi gereken havalimanı 2019'da bitirilecek ve bu kira ödenmemiş oldu. Hatta geç bittiği için ceza var o da ödenmedi. İki yıllık taksit ödenmediği gibi iki yıllık taksitin de 25 yılın sonuna ertelendi duyumu var. Bunu bakan beye sordum. Bunlarla beraber 4 milyar Euro'nun üstüne çıkacak konuşulan para" ifadelerini kullandı.

 

Politika