Yeni Şafak'ın bu manşetini Berat Albayrak mı attırdı? Celal Eren Çelik'in kulis haberi

Yeni Şafak'ın bu manşetini Berat Albayrak mı attırdı? Celal Eren Çelik'in kulis haberi

Yeni Şafak Gazetesi bugün çıkan sayısında attığı manşet ile birlikte “Tam sayfa” suç işledi. Gazete, bankaları tefeciler ile birlikte organize biçimde manipülasyon yapmakla ve “Kur saldırısı” düzenlemek ile suçladı.

Celal Eren ÇELİK / Gazeteci / haberalternatif.com

Yeni Şafak gazetesi bugün  KUR İHANETİNİN ARDINDAKİ ÜÇLÜ: BANKA BANKER TEFECİ manşeti ile çıktı.

Yeni Şafak Gazetesi ayrıca bankaların işletmelere düşük faizle kredi vermeyip işletmeleri yüksek faizle kredi veren çeşitli factoring şirketlerine yönlendirdiğini iddia etti.

Bu haberle birlikte ekonomik krizi ve dolar kurundaki yükselişi AKP iktidarının başarısız ekonomik politikaları dışında bir yere bağlamak için bankaları ve banka üst düzey yöneticilerini açıkça finans piyasalarında “Organize şekilde manipülasyon yapmakla” itham eden Yeni Şafak Gazetesi açıkça “suç işledi”.

Zira 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun “İtibarın Korunması” başlıklı 74’üncü maddesi “Basın Kanunu’nda belirtilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzeri yayın araçlarından biri aracılığıyla bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz” hükmünü içermekte.

Oysa Yeni Şafak Gazetesi tamamen masa başında yapılan bir haberde, hiçbir somut delil, belge, bilgi yayınlamadan bu manşet ve tam sayfa “Haberi” girerek alenen Bankacılık Kanunu’nun bu maddesini ihlal etti. Gazete haberi ile bankaların ve banka yöneticilerinin itibarını zedeleyerek zan altında bırakarak, vatandaşların bankalara güvensizlik duyarak paniğe kapılmasına neden olabilecek skandal bir habere imza attı.

Bu hükmün ihlali ise aynı Kanunun 158’inci maddesinde şu şekilde düzenleniyor “Bu Kanunun 74’üncü maddesine aykırı davrananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve 2 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Fiil sonucu özel veya kamusal bir zarar doğarsa verilebilecek ceza altıda bir oranında artırılarak hükmolunur”

FOX Haber’i sunduğu dönemde ünlü televizyoncu Fatih Portakal’ın Yeni Şafak gibi “Operasyonel” olmayan sadece yoruma dayalı ifadeleri nedeni ile aynı kanun gereğince 3 sene hapsi istenmişti.

OPERASYONLARI BERAT ALBAYRAK ADINA MI YAPIYORLAR?

Yeni Şafak Gazetesi daha önce de faiz indirimi konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ters düşen eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal hakkında “BU OPERASYONU KİMİN ADINA ÇEKTİNİZ?” manşeti ile haber yapmış ve bu haberden kısa süre sonra hedefe konulan Naci Ağbal görevden alınarak yerine Yeni Şafak Gazetesi’nin yazarı olan Şahap Kavcıoğlu getirilmişti.

Ankara kulislerinde ise Yeni Şafak Gazetesi’nin manşetleri ile özellikle ekonomi alanında yaptığı “Operasyonların” ise eski damat Berat Albayrak’ın bilgi,onay ve yönlendirmesi ile yapıldığı iddia ediliyor.

Yeni Şafak Gazetesi tarafından Naci Ağbal’ın hedefe konularak görevden alınmasının sağlandığı gazete manşeti ile başlayan süreçte Berat Albayrak ile fikir anlaşmazlığı olan Naci Ağbal tasfiye edilirken önce bu göreve Albayrak’a yakınlığı ile bilinen gazetenin yazarlarından Şahap Kavcıoğlu getirildi. Daha sonrasında ise Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Berat Albayrak’a en yakın isimlerden birisi olan Nureddin Nebati atandı.

Kulislerde Berat Albayrak’ın YENİ ŞAFAK Gazestesi üzerinden gerçekleştirdiği operasyonlar ile ekonomi yönetimini perde arkasından elinde tuttuğu iddia ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv