Yeni Zelanda'da 102 gün sonra yeniden koronavirüs paniği

Yeni Zelanda'da 102 gün sonra yeniden koronavirüs paniği

102 gündür koronavirüs vakasının görülmediği Yeni Zelanda'da bugün 4 kişi de koronavirüs tespit edildi. Hiçbiri yurt dışına çıkmamış kişilerde görülen koronavirüsün kişilere nereden bulaştığı henüz tespit edilemedi. Auckland şehri karantinaya alınabilir

Yeni Zelanda, 102 gün sonra ilk topluluk içi yeni tip koronavirüs (Covid-19) bulaşma vakasını açıkladı.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Başbakan Jacinda Ardern, geç saatlerde düzenlediği bir basın toplantısıyla vakayı ülke halkına duyurdu. Ülkenin en büyük kenti Auckland'da bir ailenin dört üyesine koronavirüs teşhisi koyuldu.

Aile üyelerinin hiçbiri yakın bir zaman önce yurt dışına çıkmamıştı. Bu nedenle bulaşın kaynağı henüz belirlenebilmiş değil.

Yeni Zelanda sıkı sınır kontrolleri sonrası ülkede vaka sayısını sıfırlamış ve ekonomisini tamamen açmıştı. Bu vakadan önce tespit edilen 22 vakanın tamamı yurtdışından dönüşlerinde tespit edilerek karantina merkezlerine alınmıştı.

Başbakan Jacinda Ardern, yeni durumla ilgili olası bir sınırlama önlemine ilişkin bir açıklama yapmadı. Ancak Auckland şehrinin yarın sabahtan itibaren 3 gün boyunca karantinaya alınacağı konuşuluyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem