'Yeniden sayımda aslında 0 olan oylar, 2 olarak Binali Yıldırım'a yazıldı'

'Yeniden sayımda aslında 0 olan oylar, 2 olarak Binali Yıldırım'a yazıldı'

Katıldığı bir televizyon programında İstanbul’daki geçersiz oylar hakkında bilgi veren CHP’li Muharrem Erkek, aradaki farkın kapanmasının aslında

Katıldığı bir televizyon programında İstanbul’daki geçersiz oylar hakkında bilgi veren CHP’li Muharrem Erkek, aradaki farkın kapanmasının aslında geçersiz olan yanı 0 olan oyların 2 olarak sayılmasından kaynaklandığını söyledi.

FOX TV’de yayınlanan ve İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına konuk olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İstanbul’daki seçim süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"MELİH GÖKÇEK'E İTİRAZLAR BEKLENMEDEN MAZBATASI VERİLMİŞTİ"

Ekrem İmamoğlu’na mazbatasının verilmesi gerektiğini söyleyen Muharrem Erkek, 2014 seçimlerinde Melih Gökçek’e mazbatanın verilmesinin ardından yapılan itirazları hatırlatarak, “Seçim hukukuna göre, en çok oyu alan kişi kazanmış kabul edilir. 1 Nisan’da İstanbul İl Seçim Kurulu’nun birleştirme tutanağı var. Ekrem İmamoğlu kazanmış. Bugün 11 Nisan, YSK’nın sitesine girdiğinizde yine Ekrem İmamoğlu kazanmış. İstanbul İl Seçim Kurulu’nun aslında Ekrem İmamoğlu’na mazbatasını verme zorunluluğu var. Çünkü olağanüstü itiraz süreçleri, mazbatanın verilmesini engellemez. Hatırlayın Melih Gökçek’e 5 Nisan 2014’te verilmişti mazbatası, 9 Nisan’da itirazı reddedildi Mansur Yavaş’ın. YSK ise kesin sonuçları 6 Mayıs 2014’te açıkladı. Mazbatayı halk verdi Ekrem İmamoğlu’na” ifadelerini kullandı.

"EĞER BİNALİ YILDIRIM KAZANMIŞ OLSAYDI..."

AKP’nin yaptığı delilsiz itirazlar yaptığını söyleyen Erkek, “İtirazın delili, dayanağı yoksa kötü niyetli itirazdır. Geçersiz oya seçim hukukunda sandık başında itiraz etmemişseniz eğer sonra itiraz edemezsiniz. Ama 31 bin 186 sandığın hiçbirinde AKP’nin geçersiz oy ile ilgili hiçbir itirazı yok. 2014’te niçin sayılmadı geçersiz oylar? Dediler ki ‘sandık başında itiraz etmemişsiniz. Deliliniz yok.’ Eğer Binali Yıldırım kazanmış olsaydı, bugün İstanbul’da bu tartışmalar yaşanır mıydı? Geçersiz oyların hepsi sayıldı bitti, yine Ekrem İmamoğlu önde” şeklinde konuştu.

"YENİDEN SAYIMDA ASLINDA 0 OLAN OYLAR 2 OLARAK BİNALİ YILDIRIM'A YAZILDI"

Geçersiz oyların yeniden sayımıyla birlikte aradaki farkın kapanması hakkında da açıklama yapan Erkek, “Geçersiz oylar sandık başında tutanağa alınmadığı için aslında 0 oy daha sonra yapılan yeniden sayımda 2 oy oluyor. Seçmen kartvizitini koymuş veya pusulanın üzerine mesaj yazmış. Bunlar tutanağa geçirilmediği için hepsi geçerli sayıldı” dedi.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.